Najnowsze posty
Istnieje wiele wad funkcjonowania narządu wzroku, które zaburzają postrzeganie rzeczywistości – jedną z nich jest anizeikonia. To nic innego, jak różnica w wielkości lub kształcie obrazów postrzeganych przez oboje oczu. Co to jest anizeikonia, jakie są przyczyny tego tajemniczego zaburzenia i jak się go pozbyć? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania.
Anizeikonia to słowo pochodzące z języka greckiego, które oznacza nic innego jak „nierówne obrazy”. Aby zrozumieć, na czym polega to zaburzenie, musisz najpierw dowiedzieć się, jak powinno zachodzić prawidłowe widzenie obuoczne. Opiera się ono bowiem na skomplikowanych mechanizmach, które umożliwiają ludzkiemu mózgowi precyzyjne odbieranie informacji z każdego oka tak, aby połączyć je w spójną całość.
Światło odbija się od otoczenia i wpada do ludzkiego oka, gdzie z kolei trafia na siatkówkę – to światłoczuła błona, która jest odpowiedzialna za odbieranie bodźców wzrokowych, które następnie trafiają do mózgu przez nerw wzrokowy. Zobacz, na czym polega refrakcja oka, która jest kluczowym mechanizmem w tym procesie.
Nasze oczy są od siebie nieco oddalone, co umożliwia im postrzeganie tego samego obrazu pod innym kątem. Dystans pomiędzy źrenicami znany jest jako PD w recepcie na okulary i średnio wynosi od 54 do nawet 68 mm. Taki stan rzeczy jest niezbędny do tego, aby widzenie stereoskopowe przebiegało prawidłowo.
Czasem jednak zdarza się, że światło padające na siatkówkę jest zniekształcone. Dochodzi wówczas do różnic w obrazie siatkówkowym – w niektórych przypadkach mogą one być tak duże, że mózg nie jest w stanie odpowiednio nałożyć na siebie obrazów. Efekt tego zaburzenia to prawostronna lub lewostronna nierówność obrazu.
Anizeikonia – objawy nierówności obrazu zależnie od oka
Osoba, której obraz postrzegany przez jedno z oczu jest nieprawidłowy, zmaga się z zaburzoną percepcją otaczającego ją świata. To zaś skutkuje szeregiem objawów, takich jak:
Anizeikonia może być lewostronna lub prawostronna – występuje również w dwóch różnych rodzajach. Główne odmiany tego schorzenia to:
Co powoduje nieprzyjemną dolegliwość, którą jest anizeikonia? Najczęściej jest ona efektem następujących wad wzroku:
Jeśli podejrzewasz u siebie dokuczliwe zaburzenie, którym jest anizeikonia – test w gabinecie okulisty to konieczność. Tylko wtedy będziesz w stanie potwierdzić nierówność obrazu i skutecznie się jej pozbyć. Astygmatyzm wraz z anizometropią a anizeikonia to wady, które można łatwo skorygować za pomocą odpowiednich okularów korekcyjnych.
Okulary do korekcji anizeikonii charakteryzują się soczewkami o dwóch różnych parametrach, dopasowanych precyzyjnie do wady wzroku danego oka. Korekcja wady refrakcji jest więc głównym sposobem niwelowania efektu anizeikonii. W bardziej skomplikowanych przypadkach lekarz przepisze dodatkową terapię, np. przykrywanie oka. Im szybciej udasz się na badanie i dobór korekcji wzroku, tym szybciej będziesz w stanie ponownie cieszyć się najwyższym komfortem widzenia.
Bibliografia:
Ayesha Shariff, MSIV, Robert F. Melendez, MD, MBA, Robert F. Melendez, MD, MBA, K. David Epley, M.D., Vandana Reddy, MD, Brian Shafer, MD, Aniseikonia, 2022
Thomas J. Stokkermans, Sherry H. Day, Aniseikonia, 2023
Manoswita Gharai, Treatment Of Aniseikonia, 2021
Clinical and Experimental Optometry, Dynamic Versus Static Aniseikonia, 2009
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 14 dni
masz 14 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%