Co to znaczy dwuogniskowe okulary?

Co to znaczy dwuogniskowe okulary?

14 sty

Z biegiem czasu i upływających lat oko traci zdolność do akomodacji, a co za tym idzie zaczynają się kłopoty z wyraźnym widzeniem blisko położonych obiektów. Prezbiopia zaczyna dotykać każdego po 40. roku życia. Mimo że rozwija się ona stopniowo, finalnie każda osoba potrzebuje korekcji wzroku. W tym celu często sięga się po „okulary do czytania”. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które były dotychczas miarowe, co oznacza, że nie posiadały wady refrakcji. Pozostali niestety zmuszeni są do używania korekcji, która zapewni im dobre widzenie na dal oraz bliż. Rozwiązaniem tego problemu mogą być okulary dwuogniskowe. Jaka jest ich konstrukcja, czym różnią się od okularów progresywnych i jednoogniskowych oraz w jakim celu się je stosuje? Przygotowaliśmy artykuł, który dostarczy Ci wszelkich potrzebnych informacji na temat dwuogniskowych okularów.

Czym są okulary dwuogniskowe?

Pierwsze okulary dwuogniskowe stworzone zostały już w XVIII wieku przez Benjamina Franklina. Wynalazcę niezwykle frustrowała konieczność ciągłej zmiany okularów przy zmianie odległości patrzenia. Z tego powodu połączył połówki dwóch soczewek okularowych – do dali i bliży. W ten sposób powstały okulary bifokalne w uproszczonej wersji.

Działanie i konstrukcja okularów dwuogniskowych od lat opiera się na tej samej zasadzie. Bifokalna soczewka okularowa posiada dwie strefy. Górna część odpowiada za widzenie do dali, podczas gdy dolna (segment) gwarantuje wyraźne widzenie blisko położonych obiektów. Daje to swobodę funkcjonowania i eliminuje problem ciągłej potrzeby zmiany okularów.

Producenci soczewek okularowych ciągle ulepszają swoje konstrukcje, tak by spełnić oczekiwania wszystkich użytkowników. Dzięki temu obecnie rynek optyczny oferuje wiele rodzajów soczewek dwuogniskowych. Różnią się one od siebie głównie wielkością i kształtem segmentu do bliży. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane są soczewki z wtopką w kształcie półkola z prostą lub zaokrągloną górną krawędzią, tzw. wtopka „D”. Są one zawsze ułożone w przynosowej części szkła, co zapewnia wygodne patrzenie. Związane jest to z konwergencją, czyli ruchem zbieżnym oczu podczas patrzenia na bliż. W ofercie firm optycznych znajdują się również soczewki z okrągłymi wtopkami oraz klasyczne soczewki franklinowskie z strefą do bliży rozciągającą się na całej szerokości szkła. Ostatnia z opcji jest dedykowana m.in. dzieciom, ponieważ nie wymaga „szukania” odpowiedniego miejsca do patrzenia. Okulary dwuogniskowe są zatem okularami do czytania i chodzenia w jednym.

konstrukcja soczewek dwuogniskowych

Okulary dwuogniskowe a jednoogniskowe i progresywne

Okulary dwuogniskowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadają dwie różne moce w jednej soczewce. Osobna strefa do dali i wtopka do bliży zapewniają wyraźne widzenie w każdej odległości. Okulary jednoogniskowe natomiast posiadają jedną moc na całej powierzchni soczewki. Jeśli zatem osoba dotychczas stosująca korekcję okularową wejdzie w wiek prezbiopijny, wymagać będzie dodatkowych „okularów do czytania”, które dodatkowo zapewnią ostre widzenie blisko umieszczonych obiektów. W praktyce może okazać się to niewygodne, ponieważ wymaga ciągłej zmiany okularów.

Jeśli wymagasz korekcji na dal i bliż, możesz śmiało wybierać między okularami dwuogniskowymi, a progresywnymi. Soczewki progresywne, w odróżnieniu od bifokalnych posiadają aż trzy strefy wyraźnego widzenia. Na samej górze umiejscowione jest najszersze pole zapewniające dobre widzenie na dal, na dole znajduje się strefa do bliży, a pośrodku kanał progresji, umożliwiający ostre postrzeganie przedmiotów znajdujących się w odległościach pośrednich. Jest to główna cecha, odróżniająca je od okularów dwuogniskowych. Bifokalne soczewki nie zapewniają niestety wyraźnego widzenia na dystans ok. 0,5m – 2m. Nie posiadają kanału progresji, który odpowiada za płynne przejście między skrajnymi mocami w okularach progresywnych. Nagły skok mocy jest często minusem dla osób podejmujących decyzję co do sposobu korekcji.

Dodatkowo soczewki dwuogniskowe najczęściej posiadają widoczną wtopkę. Wpływa to na względy estetyczne i nie jest lubiane przez młodych prezbiopów. Obecnie jednak dzięki zastosowaniu technologii konstrukcyjnej FreeForm, powstają szkła dwuogniskowe bez widocznej linii podziału. Jest to zdecydowanie bardziej pożądany efekt i zyskuje uznanie nawet wśród wymagających użytkowników. Soczewki wykonane w tej technologii nie tylko lepiej się prezentują, ale również są cieńsze.

Czym są okulary dwuogniskowe?

Dla kogo okulary dwuogniskowe?

Okulary progresywne to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla osób, które dość mają noszenia dwóch par okularów i ich ciągłych zmian. Dzięki nim bez trudu wykonamy wszystkie codzienne czynności domowe, odczytamy ceny z półek sklepowych czy obejrzymy gazetę. Z tego powodu okulary dwuogniskowe zyskują szczególne uznanie wśród osób starszych.

Jest to również dobra opcja, dla osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą zdecydować się na okulary progresywne. Jeśli zatem Twoja praca lub styl życia nie wymaga ciągłego patrzenia na odległości pośrednie, będzie to dobra opcja w korzystnej cenie. Dodatkowo, w przeciwieństwie do okularów progresywnych, bifokalne nie wymagają długiego okresu adaptacji.

Okulary dwuogniskowe z pewnością są również tańsze od progresywnych lub dwóch par okularów jednoogniskowych.

Dla kogo okulary dwuogniskowe?

Bibliografia:

https://www.specsavers.co.uk/glasses/glasses-lenses/bifocals

https://www.glassesdirect.co.uk/bifocal-lenses-explained/

https://www.optometrists.org/general-practice-optometry/optical/guide-to-optical-lenses/guide-to-bifocals-and-multifocals/

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Okulary dwuogniskowe czy progresywne – co wybrać?
17 maja 2021

Okulary dwuogniskowe czy progresywne – co wybrać?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%