Drganie powieki – jakie są jego przyczyny? Jak się go pozbyć?

Drganie powieki – jakie są jego przyczyny? Jak się go pozbyć?

29 wrz

Drgająca powieka to zjawisko, którego doświadczył każdy z nas. Pojawia się nagle, nie wiadomo skąd, zazwyczaj tylko na chwilę. Jakie są przyczyny drgającej powieki? Czy powinno to wzbudzać niepokój? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Drganie powieki – jak to się dzieje?

„Oko mi lata” – powiedział prawdopodobnie choć raz każdy z nas. Chwilowe i sporadyczne skurcze drobnych mięśni twarzy, w tym mięśni powiek i okalających oko, nie są niczym niezwykłym. Ot, taka fizjologia człowieka. Drganie powieki nie jest bolesne, ale może być dokuczliwe. Wzbudza raczej irytację, ponieważ dekoncentruje i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Ruch powieki podczas takich drgań jest zazwyczaj na tyle niewielki, że dla otoczenia pozostaje niezauważalny. Jednak osoba, która tego doświadcza, ma wrażenie, że są to skurcze mocne i widoczne. Dlaczego niektórych spotyka to często, a innych bardzo rzadko lub wcale?

Drgająca powieka - przyczyna

Drganie powieki – przyczyna

Drganie powieki może mieć kilka przyczyn. Często są one współwystępujące. Oto najczęstsze powody:

1. Niedobór witamin i soli mineralnych

Działanie układu nerwowego człowieka oraz reakcje mięśni, są uzależnione od właściwej podaży witamin i soli mineralnych. Można dokonać na takim przykładzie porównania z problemem, który spotyka czasem sportowców – skurcze mięśni.

Jeżeli w naszym organizmie brakuje pewnych składników – niektóre funkcje mogą być zaburzone. Za te aspekty odpowiadają przede wszystkim magnez, potas i wapń. Jeżeli ich podaż nie jest wystarczająca, pojawiają się reakcje w postaci mimowolnych skurczów. Skurcze powiek to jedna z możliwości, które mogą nas spotkać.

2. Długotrwały stres

Przyczyna drgania powieki ma swoje źródło także w reakcjach układu nerwowego. Skacząca powieka zdarza się często u osób, które doświadczają stresu. Napięcie, przepracowanie, nadmiar obowiązków w życiu codziennym – to wszystko składa się na regularny stres. Gdy ten stan utrzymuje się dłużej – ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Stres jako przyczyna drgania powieki jest bezpośrednio związana z wymienionym wcześniej niedoborem witamin i minerałów. Stres, który utrzymuje się przez dłuższy czas, wyczerpuje z organizmu zasoby ważnych dla zdrowia pierwiastków. Dlatego pierwszą radą w takiej sytuacji jest oczywiście unikanie napięcia nerwowego, jeśli jest to możliwe. Pomocne mogą się okazać ćwiczenia relaksacyjne i aktywny tryb życia. Natomiast jeśli z różnych względów trudno nam uniknąć stresowych sytuacji, np. ze względu na wykonywany zawód, należy pamiętać o zdrowej diecie sprzyjającej kondycji wzroku i suplementach.

3. Fizyczne wyczerpanie organizmu

Kolejną przyczyną, która może wiązać się z drganiem powieki, to zmęczenie fizyczne. Duży wysiłek, który nie jest rekompensowany odpowiednią regeneracją, pozbawia organizm mikro- i makroelementów. Dlatego sportowcy, aby utrzymać sprawność i kondycję, muszą dbać o właściwe odżywianie. Drgająca powieka może być jednym z pierwszych sygnałów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Zignorowanie początkowych symptomów może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia rytmu serca.

4. Ciąża

W zasadzie ciąża, podczas której kobieta doświadcza drgającej powieki, jest możliwym wariantem punktu wcześniejszego, czyli zmęczenia fizycznego. Ciąża i rozwijający się płód znacznie zwiększają zapotrzebowanie na mikro- i makroelementy. Dla ciała jest to bez wątpienia ogromny wysiłek, dlatego rada pozostaje niezmiennie ta sama – posiłki bogate w witaminy, odpoczynek i ewentualnie suplementy diety.

5. Nadużywanie szkodliwych substancji

Niedobory kluczowych pierwiastków mogą mieć związek ze stylem życia. Jeżeli w naszych przyzwyczajeniach znajdują się spore ilości używek takich jak kawa i papierosy, to prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie. Alkohol także jest przyczyną wypłukiwania zasobów witamin z organizmu. Obciąża organy wewnętrzne i utrudnia regenerację. Stosowanie wymienionych używek łączy się również ze zjawiskiem stresu, ponieważ każda z tych substancji powoduje przyspieszony rytm serca i podniesienie ciśnienia.

6. Uboczny skutek stosowanych leków

Drgająca powieka może być efektem niektórych środków farmaceutycznych. Jeśli zażywasz jakieś leki i zauważasz u siebie drganie powiek – skonsultuj się z lekarzem by ustalić czy ma to związek z Twoją terapią.

Przyczyny skaczączej powieki

Skurcze powiek jako rzadki rodzaj dystonii

Znany jest w medycynie przypadek schorzenia, który stanowi rodzaj dystonii. Kurcz powiek bywa w takich przypadkach bardzo silny i dotyczy obojga oczu. Niedające się kontrolować skurcze sprawiają, że powieki się zamykają. Co ciekawe i trudne do wyjaśnienia - ta anomalia spotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Jeżeli skala kurczów powiek utrudnia normalne funkcjonowanie, lekarz może skierować pacjenta na odpowiednią terapią.

Problem kurczu powiek rozwiązuje się poprzez zabieg chirurgiczny lub zastrzyki z toksyną botulinową, czyli botoks. Ta substancja wywołuje efekt czasowego paraliżu wybranych mięśni twarzy, co powoduje zniwelowanie napięć i ich rozluźnienie. Jednak interwencja medyczna spowodowana kurczem powiek może dotyczyć zaledwie jednej na 50.000 osób – to niezwykle rzadkie zjawisko.

Drgająca powieka – kiedy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli wraz z drgającą powieką pojawiają się zawroty i bóle głowy, bolesność oczu lub drętwienie – są to niepokojące symptomy. Także skurcze powiek, które trwają wiele dni powinny skłonić nas do wizyty u neurologa. Na podstawie badań krwi, EEG i rezonansu magnetycznego lekarz będzie weryfikował czy pacjenta dotyczą takie choroby jak:

 • paraliż nerwów twarzy
 • połowiczny kurcz twarzy
 • stwardnienie rozsiane
 • zespół Tourette’a

Lekarska konsultacja jest wskazana także gdy wraz z drgającą powieką, pojawia się jej opadanie lub niedomykanie. Poinformuj lekarza jeśli zauważysz u siebie dodatkowo łzawienie, podrażnienie, zaburzenia ostrości widzenia i wydzieliny z oka.

Skurcze powiek jako objaw choroby

Skacząca powieka jako objaw choroby

Istnieją nieliczne przypadki gdy drganie powiek jest związane ze schorzeniami oczu. Objaw ten w bardzo rzadkich sytuacja może towarzyszyć jaskrze, zapaleniu rogówki oraz erozji rogówki.

Sporadycznie notowany jest związek między drgającą powieką a:

 • zaburzeniami w funkcjonowaniu tarczycy
 • rozwojem boreliozy
 • nieprawidłowościami napięć mięśniowo-powięziowych głowy i szyi
 • guzem mózgu

Drganie powieki – jak się go pozbyć?

Drganie powieki, jeśli nie jest objawem głębszych problemów zdrowotnych i chronicznych niedoborów, zazwyczaj mija samoistnie. Można też delikatnie rozmasować palcami miejsce skurczów i powinno to przynieść ulgę. Dobry sposobem są też ciepłe kompresy. Można użyć do tego wywaru z rumianku lub po prostu ciepłą wodę.

Jeżeli skacząca powieka przytrafia się nam częściej, warto zwrócić uwagę na sposób odżywiania i używki. Być może zmiana nawyków szybko przyniesie efekt i skurcze ustąpią. Warto regularnie odwiedzać lekarza i wykonywać podstawowe badania, by w porę wychwycić potrzebę uzupełniania witamin i mikroelementów.

Drganie powieki - jak się tego pozbyc

Drganie powieki – jak temu zapobiegać?

Drgająca powieka sama w sobie nie jest poważnym problemem zdrowotnym. Może być jednak sygnałem ostrzegawczym dla nas i wskazówką by o siebie zadbać. Co zatem możemy dla siebie zrobić, by nie dokuczała nam skacząca powieka? Oto nasze porady:

 • zadbaj o zdrowe odżywianie i dostarczanie witamin w postaci świeżych warzyw i owoców,
 • unikaj alkoholu i papierosów,
 • pij wodę mineralną, która jest bogatym źródłem magnezu, potasu i wapnia,
 • dbaj o odpoczynek i optymalny czas snu,
 • jeśli jest to możliwe – unikaj stresu. W sytuacja stresujących staraj się stosować techniki relaksacyjne. Może joga, pływanie lub inny rodzaj aktywności pozwoli Ci zniwelować napięcie?
 • nie przesadzaj z kofeiną. Duże ilości kawy i herbaty mogą być zanadto pobudzające dla organizmu
 • dbaj o dobrą kondycję oczu. Możliwą przyczyną drgania powiek może być miejscowe podrażnienie spowodowane suchością gałek ocznych. Łatwo możesz temu zaradzić stosując krople nawilżające do oczu.

Bibliografia:

1. A. Fratila, A. Zubcov-Iwantscheff, W. P. Coleman, Atlas chirurgii powiek i okolicy około oczodołowej, wydawnictwo MediPage, 2019.
2. Eyelid Spasms (Eye Twitching or Eye Twitch), Kellogg Eye Center - Michigan Medicine, https://www.umkelloggeye.org/conditions-treatments/eyelid-spasms-eye-twitching-or-eye-twitch.
3. P. Koppa, J. Losy, Opadanie powiek jako pierwszy objaw stwardnienia rozsianego – opis przypadku, Nowiny Lekarskie 2007, 76, 2, 189-192, https://jms.ump.edu.pl/uploads/2007/2/189_2_76_2007.pdf
4. How To Stop Eye Twitching. American Academy of Ophthalmology, https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/how-to-stop-eye-twitching.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?
15 lipca 2020

Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?

Czytaj dalej
Jak dbać o wzrok? 6 zasad, dzięki którym ochronisz oczy
22 lipca 2020

Jak dbać o wzrok? 6 zasad, dzięki którym ochronisz oczy

Czytaj dalej
Łzawienie oczu – przyczyny i sposoby leczenia
08 września 2020

Łzawienie oczu – przyczyny i sposoby leczenia

Czytaj dalej
Nagłe pogorszenie wzroku - objawy i przyczyny
29 sierpnia 2022

Nagłe pogorszenie wzroku - objawy i przyczyny

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%