Jakie okulary do jazdy nocą sprawdzą się najlepiej?

Jakie okulary do jazdy nocą sprawdzą się najlepiej?

05 lip

Jazda nocą wymaga naprawdę sporej dawki koncentracji, a także maksymalnej widoczności. Szczególnie musisz o to zadbać, jeśli masz wadę wzroku. W takim przypadku wszelkie ograniczenia mogą wpłynąć negatywnie na Twoje bezpieczeństwo. Dlatego dowiedz się, jakie okulary do jazdy nocą sprawdzą się najlepiej.

Jakie okulary do nocnej jazdy samochodem?

Czy wiesz, że szybkość reakcji podczas jazdy samochodem w 90% zależy od wzroku? Właśnie z tego powodu musisz zadbać o ten zmysł i dobrze przygotować się do jazdy. Dzięki temu przystosujesz samochód do warunków, jakie mogą panować na drodze. Konieczne jest też to, abyś wiedział, jakie okulary do jazdy nocą samochodem sprawdzą się najlepiej. Przede wszystkim powinny delikatnie rozjaśniać obraz – odpowiedzialny jest za to kolor szkieł. Najlepiej poradzą sobie z tym żółte szkła lub lekko brązowe modele, ponieważ to właśnie one najskuteczniej chronią, a zarazem zapewniają lepszą widoczność – nawet wtedy, gdy pada deszcz.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, jakie okulary do nocnej jazdy samochodem będą skuteczne, to zwróć uwagę na ich soczewki. W przypadku takich modeli konieczne jest zastosowanie specjalistycznych szkieł. Pamiętaj o tym, iż możesz z nich korzystać nie tylko wtedy, gdy masz wadę wzroku, bo są również dostępne uniwersalne okulary zerówki.

Jakie okulary do jazdy nocą powinny mieć filtry?

Okulary z antyrefleksem

Wybierając okulary do jazdy nocą, zwróć uwagę na to, aby miały powłokę antyrefleksyjną. To właśnie ona w znaczący sposób poprawia widoczność, a do tego nieco „ulepsza” jakość soczewki. Poza tym okulary z antyrefleksem są naprawdę wielofunkcyjne i odpowiadają za:

  • likwidowanie błysków czy odbić innych elementów typu światła mijanych samochodów i żarówki,
  • zmniejszenie poziomu przepuszczalności światła – znacznie zwiększa to kontrast obrazu, dzięki czemu jest jeszcze wyraźniejszy,
  • ochronę soczewki przed zarysowaniami,
  • obniżenie poziomu zabrudzeń.

Zauważ, że okulary z antyrefleksem są dostępne nie tylko dla osób z wadą wzroku typu astygmatyzm, krótko- i dalekowzroczność. Przy częstej jeździe samochodem w nocy możesz też postawić na uniwersalne modele zerówki.

Okulary z fotochromem

Bardzo często zastanawiając się, jakie okulary do jazdy nocą samochodem będą odpowiednie, specjaliści wskażą Ci właśnie modele z fotochromem. Choć to stosunkowo nowe rozwiązanie, to jednak wyróżnia się sporą funkcjonalnością. W końcu takie okulary zmieniają kolor soczewek, dzięki czemu z łatwością przystosowują się do warunków, w jakich aktualnie przebywasz. Dzięki temu są bardzo uniwersalne, a do tego możesz z nich korzystać w dzień i w nocy. Zwróć jednak uwagę na to, że okulary fotochromowe zazwyczaj mają określoną datę przydatności – przy dużej częstotliwości zmiany koloru, dobrze działają przez ok. 2 lata.

Okulary polaryzacyjne

Kolejną przydatną powłoką dla okularów do nocnej jazdy samochodem jest polaryzacja. To właśnie ona jest najchętniej wybierana – nie tylko ze względu na właściwości, ale również łatwą dostępność. Poza tym okulary polaryzacyjne sprawdzą się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Czym dokładnie wyróżnia się ta powłoka? Przede wszystkim chroni wzrok przed promieniami padającymi poziomo, które bardzo często przyczyniają się do powstawania refleksów, odbijających się w soczewkach. Jeśli nie zabezpieczysz oczu odpowiednimi okularami, to po prostu te promienie mogą Cię oślepić. W nocy również może dojść do takiej sytuacji np. podczas odbijania się refleksów od wilgotnej jezdni, w trakcie mijania mokrych samochodów, jezior czy terenów, pokrytych śniegiem.

Jakie okulary dla kierowców dla lepszej widoczności we mgle i po zmroku?

Prowadząc samochód w trudnych warunkach, najważniejsze jest to, abyś zwrócił uwagę na kolor szkieł. To właśnie one zwiększają widoczność, a co się z tym wiąże, zmniejszają również ryzyko wypadków. Zatem, jakie okulary dla kierowców dla lepszej widoczności we mgle i po zmroku powinieneś wybrać? Najlepiej sprawdzą się te w odcieniach żółci lub pomarańczu – istotne jest tylko to, aby szkła miały jasne odcienie. W ten sposób skutecznie ograniczysz nie tylko docieranie do oka krótkich fal świetlnych, ale również nieco rozjaśnisz widziany obraz. W konsekwencji obiekty znajdujące się na drodze wydają się jaśniejsze, a Ty nie będziesz mieć problemów z dostrzeżeniem niebezpieczeństw nawet w trakcie mgły lub deszczu.

 

Przyłącz się do nas

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o promocjach i rabatach

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%