Ból oczodołu - ból za okiem

Ból oczodołu - ból za okiem

17 lis

Ból oczodołu to jedna z powszechnych dolegliwości, którą pacjenci zgłaszają w gabinecie lekarskim. Może mieć różne przyczyny, nasilenie oraz przebieg. Niemniej jednak, dolegliwości bólowe w okolicy tylnej ściany oczodołu mogą znacząco wpływać na funkcjonowanie i komfort życia pacjenta oraz świadczyć o poważnych schorzeniach, dotyczących nie tylko narządu wzroku. Jest to problem, który może być związany z wieloma czynnikami, a zrozumienie jego przyczyn i leczenie jest istotne dla poprawy jakości życia pacjentów.

Budowa i funkcja oczodołu

Oczodół to struktura anatomiczna w obrębie czaszki, która otacza i chroni gałkę oczną oraz wiele innych struktur znajdujących się w okolicy oczu. Zawiera gałkę oczną, mięśnie, naczynia krwionośne, nerwy i tkanki tłuszczowe, które zapewniają amortyzację i izolację oczu.

Kość czołowa, kość klinowa, kość sitowa i kość jarzmowa to główne kości tworzące oczodół. Ma on kształt zbliżony do trójkąta i jest otwarty od przodu. Na przedniej powierzchni oczodołu znajdują się górna i dolna powieka, a jego tylne ściany ograniczają przestrzeń, w której umieszczone są gałki oczne.

Przyczyny bólu oczodołu

1. Migrena
Migrena to jedna z najczęstszych przyczyn bólu za okiem. Jest on zazwyczaj bardzo uciążliwy i wpływa na codzienne funkcjonowanie. Ból migrenowy może promieniować do różnych części głowy, w tym do oczodołu. Migrena jest zazwyczaj napadowa i towarzyszy jej szereg innych objawów, takich jak nudności, wymioty, światłowstręt i fonofobia. Mechanizm migreny nie jest w pełni zrozumiany, ale wiadomo, że jest to związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych i nerwów.

2. Zapalenie zatok obocznych nosa
Zapalenie zatok obocznych nosa to kolejna częsta przyczyna bólu za okiem. Zatoki przynosowe to jamy wypełnione powietrzem, które znajdują się w kościach twarzy w okolicach oczu, nosa i czoła. Zapalenie zatok może prowadzić do obrzęku i bólu za okiem, szczególnie gdy dotyczy zatok sitowych, które są położone tuż za oczodołem. Powodem schorzenia mogą być m.in. infekcje wirusowe lub bakteryjne i alergie.

3. Choroby oczu
Ból oczodołu za okiem może być związany również z różnymi chorobami oczu. Przykładem jest jaskra, związana bezpośrednio z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym i może prowadzić do silnego bólu oczodołu. Ponadto, przyczyną bólu za okiem może być np. zapalenie rogówki, stany zapalne spojówek oraz uszkodzenia nerwu wzrokowego. Dlatego ważne jest, aby niepokojące dolegliwości bólowe skonsultować z okulistą, zwłaszcza gdy towarzyszą mu zmiany w widzeniu.

4. Nieskorygowana wada refrakcji
Ból oczodołu wystąpić może również w wyniku nieskorygowanej wady refrakcji. Jest on spowodowany nadmiernym napięciem mięśni oczu. Kiedy obraz nie jest skupiany dokładnie na siatkówce, muszą one pracować ciężej, aby dostosować ostrość widzenia. To napięcie mięśni może prowadzić do dolegliwości bólowych w okolicy oczodołu, który może być odczuwany jako napięcie, ucisk i towarzyszące im zmęczenie oczu. W takim przypadku należy wyrównać wadę refrakcji poprzez wprowadzenie odpowiedniej korekcji w postaci okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. W tym celu należy udać się do optometrysty lub okulisty, który wykona kompleksowe badanie wzroku.

ból za okiem - przyczyny

5. Choroby neurologiczne
Ból oczodołu może być również objawem różnych chorób neurologicznych. Przykładem jest neuralgia nerwu trójdzielnego, która charakteryzuje się napadami bardzo intensywnego bólu twarzy, w tym bólu za okiem. Jest on zazwyczaj silny, napadowy, piekący, kłujący i przychodzi błyskawicznym uderzeniem. Może być wywołany różnymi czynnikami, takimi jak stres czy zmiany atmosferyczne. Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego może być skomplikowane i wymaga konsultacji z neurologiem.

6. Infekcje
Infekcje oczodołu i okolic mogą być źródłem bólu za okiem. Mogą obejmować, zapalenie brzegów powiek, zapalenie tkanek oczodołu, a nawet infekcje zęba. Mogą być one bardzo bolesne i wymagają leczenia antybiotykami lub lekami przeciwbakteryjnymi. W zależności od lokalizacji infekcji, konieczna będzie konsultacja z innym specjalistą.

7. Czynniki środowiskowe
Czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, pyłki roślin, dym papierosowy czy alergeny, mogą drażnić oczy i prowadzić do bólu oczodołu za okiem. Osoby narażone na te czynniki, zwłaszcza cierpiące na alergie, mogą doświadczać przewlekłego bólu i dyskomfortu w okolicy oczu. Leczenie w takim przypadku może obejmować unikanie drażniących czynników i stosowanie leków przeciwalergicznych.

Diagnostyka bólu oczodołu

Diagnostyka bólu oczodołu za okiem jest kluczowa dla wyznaczenia odpowiedniego leczenia. Lekarz może zlecić szereg badań, w tym:

  • Badanie fizykalne, podczas którego oceni stan oczodołu, spojówek, rogówki i inne struktury oka.
  • Badanie neurologiczne, aby wykluczyć problemy neurologiczne, takie jak neuralgia nerwu trójdzielnego.
  • Badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, które mogą pomóc w identyfikacji zmian w strukturach oczodołu lub zatokach przynosowych.
  • Badanie okulistyczne, w tym badanie dna oka, które może ujawnić zmiany związane z chorobami oczu.

ból oczodołu

Leczenie bólu oczodołu

Leczenie bólu oczodołu za okiem zależy od jego przyczyny. W przypadku migreny, lekarz może zalecić leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, a także terapie profilaktyczne w przypadku nawracających migren. Choroby oczu będą leczone przez okulistę, który może przepisać krople do oczu, maści czy inne leki, a w niektórych przypadkach, chirurgiczne interwencje. W przypadku neuralgii nerwu trójdzielnego lub innych chorób układu nerwowego, konieczna będzie specjalistyczna opieka neurologiczna. Jeśli przyczyną bólu za okiem będą infekcje zębów i inne schorzenia w obrębie jamy ustnej, pomocna jest konsultacja stomatologiczna.


Bibliografia:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/pain-behind-eye#angle-closure-glaucoma
  2. https://www.nvisioncenters.com/eye-health/pressure-or-pain/

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%