Gotowe okulary – czy warto decydować się na ich zakup?

Gotowe okulary – czy warto decydować się na ich zakup?

10 sty

Okulista zalecił Ci noszenie okularów i wypisał receptę? W takim razie stoisz teraz przed najtrudniejszym wyborem związanym ze znalezieniem odpowiednich okularów korekcyjnych. Niektóre osoby w takiej sytuacji decydują się wybrać gotowe okulary. Czy to dobre rozwiązanie? Raczej nie, ale jeśli po tej odpowiedzi nie jesteś na 100% przekonany lub przekonana, to koniecznie przeczytaj dalszą część tego artykułu. Dowiesz się, czy gotowe okulary są bezpieczne, opłacalne i czy mogą pogłębić Twoją wadę wzroku.

Czym są gotowe okulary i czym różnią się od standardowych okularów?

Gotowe okulary w odróżnieniu od tych, które są wykonywane dla każdej osoby indywidualnie na zamówienie, różnią się przede wszystkim szkłami. Po pierwsze w gotowych modelach oba szkła są dokładnie takie same, np. to plusy lub minusy. Możesz wtedy wybrać, czy chcesz okulary +0,5, -2,0 czy nawet +3,5 dioptrii. Wybór jest dość duży. Jednak problem pojawia się gdy jedno oko ma wadę plusową, a drugie minusową. Takich gotowych okularów już nie zakupisz. Zresztą przestają one być dobrym rozwiązaniem również, gdy jedno oko ma mocniejszą wadę od drugiego.

Standardowe okulary korekcyjne mają szkła, które zostały wyprodukowane na podstawie badań wykonanych przez okulistę. Określa on wtedy nie tylko, jaką moc powinno mieć każde szkło, ale też np. jaki jest rozstaw źrenic. Wszystko to wpływa na jakość widzenia, ale też na komfort w trakcie patrzenia przez okulary.

Dlaczego niektórzy kupują okulary gotowe?

Najczęściej na gotowe okulary decydują się osoby, które chcą zaoszczędzić pieniądze. Zamiast kupić nowe modele idealnie skrojone do swojej wady wzroku, decydują się na gotowe okulary. Oczywiście kiedy porównasz kwotę kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych do min. 150-300 zł, to różnica w cenie będzie znacząca. Jednak, czy takie gotowe okulary w rzeczywistości mogą wpłynąć pozytywnie na jakość widzenia? Owszem będziesz widzieć lepiej, ale dalekie będzie to od ideału.

Innym powodem wybierania gotowych okularów jest to, że są one natychmiast dostępne. Nie musisz czekać, po prostu wejdziesz do sklepu bądź apteki i je kupujesz. Ba! Wiele osób nawet nie idzie do okulisty, by wykonać badanie wzroku, tylko decydują się zakupić w ciemno okulary, które ich zdaniem wyeliminują skutki wady wzroku.

Gdzie można kupić gotowe okulary? Gdzie ich nie kupować?

Jeśli i tak zamierzasz postawić na szybkie rozwiązanie, a przy tym zaoszczędzić, to zwróć chociaż uwagę na miejsce, gdzie je nabywasz. Niech to będzie salon optyczny lub inny sklep, czy apteka, który oferują profesjonalne okulary korekcyjne.

Koniecznie unikaj sprowadzania okularów gotowych z Chin, czy nabywania ich w supermarketach. Niestety wtedy ich jakość będzie jeszcze niższa i zapewne ostrość widzenia wcale Ci się nie polepszy. Zresztą czasem zdarza się też tak, że kupowane są wtedy zbyt mocne okulary, co również negatywnie wpływa na wzrok. Postaw na kupowanie porządnych okularów w renomowanych salonach optycznych, również tych online.

Gotowe okulary - jak i dlaczego mogą szkodzić oczom?

Przez to, że gotowe okulary w 99% są nieprawidłowo dobrane do Twojej wady wzroku, to nie dość, że nie poprawiają ostrości widzenia, tak jak powinny, to jeszcze mogą wyraźnie zaszkodzić Twoim oczom, np. pogłębiając wadę wzroku. W jaki jeszcze sposób?

Po pierwsze noszenie źle dobranych szkieł może wywoływać takie skutki uboczne jak:

  • zawroty głowy,
  • ból głowy,
  • łzawienie oczu,
  • ból oczu,
  • podwójne widzenie.

Niska jakość okularów gotowych także może bardzo negatywnie wpłynąć na Twój organizm. Zazwyczaj są one wykonane z niklu, miedzi, czy cynku, co u wielu osób wywołuje reakcje alergiczne.

Poza tym gotowe okulary nie dają często możliwości dopasowania zauszników, czy nosków, przez co są niekomfortowe, zbyt luźne lub zbyt ciasne, co może powodować dyskomfort.

Szczególnie niebezpieczne jest noszenie gotowych okularów przez osoby z astygmatyzmem, gdyż modele tego typu w ogóle nie są w stanie pomóc w ich wadzie wzroku.

Gotowe okulary - bezpieczne stosowanie

Po pierwsze i najważniejsze – nie noś zbyt często gotowych okularów. 

Być może czekasz na wypłatę, aby zakupić nowe i dopasowane do Twoich potrzeb modele, a przez ten czas chcesz nosić gotowe okulary. Taka opcja nie jest najgorsza, jeśli dzięki temu lepiej widzisz, np. podczas jazdy samochodem, czy czytając książkę. Jednak żyjemy w czasach, gdzie istnieje mnóstwo rozwiązań, z którymi na przeciw wychodzą Ci sklepy internetowe, np. odroczone płatności lub zakup okularów na raty.

To samo tyczy się sytuacji, gdy okulary nagle ulegną zniszczeniu i czekasz na ich wyprodukowanie bądź dostarczenie nowych. Nosząc takie gotowe modele przez krótką chwilę, od razu nie wpływa to negatywnie na Twój narząd wzroku. 

Jednak w dłuższej perspektywie czasu niezbędne będzie udanie się do okulisty, który wykona badanie wzroku. Później koniecznie zakup ściśle dopasowanych do Twojej wady wzroku model. Tylko wtedy noszenie okularów będzie naprawdę bezpieczne i podniesie Twój komfort życia.

Przyłącz się do nas

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o promocjach i rabatach

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%