Okulary minus – czym są? Dla kogo?

Okulary minus – czym są? Dla kogo?

30 sty

Bez okularów nie widzisz tego, co znajduje się w dalszej odległości od Ciebie? To oznacza, że masz krótkowzroczność i aby ją skorygować nosisz korekcję o określonych parametrach - minusowych. Właśnie z tego bierze się potoczna nazwa - okulary minus. Dowiedz się więcej na ich temat.

Krótkowzroczność, czyli wada wzroku korygowana okularami minus

Krótkowzroczność, zwana również myopią, to wada wzroku polegająca na tym, że obrazy są skupiane przed siatkówką oka. To sprawia, że przedmioty oddalone od obserwatora widziane są nieostro. Główną przyczyną myopii jest wydłużenie osiowe gałki ocznej. W normalnych warunkach obrazy ogniskowane są na siatkówce, co umożliwia widzenie zarówno przedmiotów z bliska, jak i z daleka. Jednak w przypadku myopii, moc układu optycznego oka jest za duża lub gałka oczna jest za długa, co w rezultacie skutkuje skupianiem promieni światła i powstawaniem obrazów przed siatkówką.

Istnieje kilka czynników predysponujących do rozwoju krótkowzroczności. Najistotniejszą rolę w rozwoju i progresji krótkowzroczności odgrywa styl życia oraz przyczyny środowiskowe. Długotrwałe korzystanie z komputera, brak wystarczającej aktywności na świeżym powietrzu oraz nadmierna praca w bliskiej odległości to czynniki, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju krótkowzroczności. Poza tym, czynnikiem predysponującym jest również genetyka – jeśli rodzice mieli tę wadę wzroku, istnieje większe ryzyko, że i potomstwo będzie się z nią borykać w przyszłości.

krótkowzroczność korygowana okularami minus

Okulary minus jako narzędzie korekcyjne

Aby poprawić widzenie osób z krótkowzrocznością, powszechnie stosuje się okulary z tzw. szkłami minusowymi. Ale czym dokładnie są okulary minus i jakie funkcje pełnią?

Okulary minus to okulary korekcyjne, których szkła posiadają ujemną moc optyczną. Oznacza to, że są one zaprojektowane tak, aby zmienić bieg promieni światła wpadających do krótkowzrocznego oka. Mechanizm działania polega na tym, że szkła minusowe powodują rozpraszanie promieni świetlnych, które w normalnych warunkach skupiają się przed siatkówką. Dzięki temu promienie przenoszone są na siatkówkę, gdzie w rezultacie powstaje ostry obraz.

Różne stopnie krótkowzroczności wymagają różnych mocy soczewek minusowych. Im wyższa wartość dioptrii, tym silniejsze są szkła minusowe. Dobór odpowiedniej korekcji wymaga precyzyjnego badania wzroku przez optometrystę lub okulistę, który na podstawie pomiarów dobierze odpowiednie szkła dla pacjenta.

Dla kogo przeznaczone są okulary minus?

Okulary minus są dedykowane osobom cierpiącym na krótkowzroczność. Ta wada wzroku może pojawić się już w dzieciństwie, a jej nasilenie zazwyczaj zwiększa się w okresie dojrzewania. Dlatego też okulary minus są często stosowane przez dzieci i młodzież. Korekcja wprowadzona powinna być od razu po zdiagnozowaniu myopii, ponieważ jej brak może wpłynąć na szybszą progresję wady. Jest to istotne, ponieważ wady wzroku minus nie można cofnąć.

Okulary minus są również stosowane jako narzędzie korekcyjne u osób dorosłych, które zauważyły pogorszenie jakości swojego widzenia z daleka. Dzięki nim możliwe jest poprawienie komfortu życia i wykonywanie codziennych czynności bez konieczności przysuwania się do przedmiotów.

Prawdą jest również, że korzystanie z komputera i intensywna praca w bliży może być przyczyną pojawienia się lub progresji krótkowzroczności. W takich sytuacjach również uzasadnione jest korzystanie z okularów o minusowych mocach. Jeśli natomiast zaburzenia widzenia nie wynikają z rozwoju wady refrakcji, a zaburzeń akomodacji, np. spazmu akomodacyjnego, okulary minusy tylko pogorszą sytuację. Przy pseudokrótkowzroczności konieczne jest bowiem rozluźnienie akomodacji, a soczewki o minusowych wartościach ją stymulują. Kluczowe jest zatem dokładne i kompleksowe badanie wzroku u specjalisty, który odpowiednio dobierze metodę korekcji do problemu.

Budowa soczewek okularowych minusowych

Budowa soczewek okularowych o mocy minusowej

Soczewki okularowe o mocy minus mają w przekroju kształt dwuwklęsły. Oznacza to, że największa grubość szkła zlokalizowana jest na jej peryferiach, podczas gdy centrum pozostaje najcieńszym obszarem. Grubość soczewki jest również tym większa im większa jest moc korekcji. Jednak jakie ma to znaczenie? Warto wziąć to pod uwagę m.in. podczas doboru oprawy okularów. Powinniśmy bowiem zwrócić uwagę na to, by tarcza, czyli miejsce montażu soczewek okularowych w oprawie, była jak najmniejsza. Dzięki temu nadając soczewce odpowiedni kształt, optyk zeszlifuje grube brzegi, pozostawiając estetycznie wyglądający, cieńszy środkowy obszar. Przy wyborze dużych, oversize oprawek z większymi tarczami, musimy mieć na uwadze to, że soczewka o tej samej mocy będzie grubsza na brzegach.

Okulary minusowe a pomniejszenie oczu i obrazu

Budowa minusowych soczewek okularowych nie pozostaje również obojętna wobec efektów pomniejszenia, zarówno obserwowanego obrazu, jak i naszych oczu. Jest to szczególnie zauważalne przy patrzeniu przez boczne obszary szkieł. Pomniejszenie optyczne oczu stanowi defekt wizualny, podczas gdy pomniejszenie okularowe obrazów siatkówkowych wpływać może na komfort patrzenia i percepcję otaczającego świata, szczególnie przy dużych mocach.

Alternatywą dla tradycyjnych soczewek okularowych minus są zat em szkła asferyczne. Zaawansowana konstrukcja soczewek asferycznych sprawia, że są one bardziej płaskie, a co za tym idzie cieńsze i lżejsze. Dzięki temu, noszący soczewki asferyczne doświadczają mniej zniekształceń optycznych i pomniejszenia obrazu, a ich oczy wydają się bardziej naturalne i proporcjonalne. Dodatkowo, tego typu soczewki redukują aberracje, poprawiając jakość widzenia, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia.

Sprawdź rodzaje soczewek okularowych!

okulary minusowe a pomniejszenie obrazu i oczu

Okulary minus stanowią niezwykle istotne narzędzie korekcyjne dla osób cierpiących na krótkowzroczność. Działają one poprzez przeniesienie promieni światła na siatkówkę, co umożliwia normalne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Mechanizm ich działania oraz dobór odpowiedniej mocy soczewek wymaga fachowego podejścia okulisty lub optometrysty, który na podstawie dokładnych badań wzroku może zaproponować odpowiednie rozwiązanie. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie wysokiej jakości widzenia, co wpływa korzystnie na codzienne funkcjonowanie oraz komfort życia. Warto zatem zdawać sobie sprawę z roli, jaką pełnią okulary o mocy minus i korzystać z nich zgodnie z zaleceniami specjalistów, aby cieszyć się dobrym widzeniem.

 

Bibliografia:

  1. https://www.visionlearningcenter.com/plus-minus-lenses/
  2. https://www.allaboutvision.com/conditions/refractive-errors/how-lenses-correct-myopia/
  3. https://lookafteryoureyes.org/eye-wear/glasses-spectacles/ 
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Okulary minusy czy plusy – skąd wiedzieć, co kupić?
08 czerwca 2020

Okulary minusy czy plusy – skąd wiedzieć, co kupić?

Czytaj dalej
Krótkowzroczność a dalekowzroczność: jaka jest różnica?
12 grudnia 2022

Krótkowzroczność a dalekowzroczność: jaka jest różnica?

Czytaj dalej
Czy wada wzroku minus może się cofnąć?
24 stycznia 2023

Czy wada wzroku minus może się cofnąć?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%