Okulary w góry latem i zimą

Okulary w góry latem i zimą

27 gru

Okulary pełnią kluczową rolę w ochronie oczu podczas górskich przygód, zarówno latem, jak i zimą. W warunkach wysokogórskich, gdzie intensywne promieniowanie UV, zmienne warunki atmosferyczne i odblaski od śniegu mogą stworzyć wyjątkowe wyzwania, wybór odpowiednich okularów staje się nieoceniony. Dowiedz się jakie okulary wybrać, by cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem podczas wędrówek po górach, a także optymalną ochroną w trudnych warunkach atmosferycznych zarówno zimą, jak i latem.

Po co zabierać w góry okulary?

W górach okulary stają się nieodłącznym elementem ochrony zdrowia oczu. Wraz z rosnącą wysokością nasze oczy narażone są na coraz intensywniejsze promieniowanie UV, które rośnie o około 6-8% na każde 1000 m przewyższenia. Dodatkowo, skały, śnieg i woda potęgują ilość światła docierającego do oczu poprzez odbicie. Długotrwałe narażenie na promieniowanie UV może prowadzić do poważnych problemów, takich jak podrażnienie, uczucie pieczenia, zapalenie spojówek czy ślepota śnieżna.

Ochrona wzroku w górach staje się niezbędna, a okulary są skutecznym narzędziem w zapobieganiu tym schorzeniom. Okulary nie tylko chronią przed promieniowaniem UV, ale także przed wiatrem, odpryskami błota, pyłkami i owadami. Z tego powodu są niezastąpionym elementem wyposażenia każdej osoby planującej wyprawę w góry. Dbanie o ochronę oczu za pomocą okularów jest istotne nie tylko latem, ale również zimą, gdy śnieg może odbijać nawet do 80% promieniowania UV.

okulary w góry

Przepuszczalność światła soczewek okularowych

Podczas wyboru okularów w góry, istotne jest dostosowanie ich do konkretnych warunków oświetleniowych i aktywności, jaką planujemy podjąć. Klasyfikacja soczewek opiera się na kategoriach przyciemnienia, które określają, jak mocno przepuszczają światło, czyli kategorii VLT. W kontekście górskich wędrówek, zaleca się rozważenie kategorii 3 i 4, z uwagi na specyficzne warunki panujące w wysokich partiach gór.

Kategoria 0
Przepuszczalność światła: od 80 do 100%.

Soczewki tej kategorii przepuszczają dużą ilość promieni słonecznych i mają niewielkie zaciemnienie. Nadają się do warunków, gdzie głównym celem jest ochrona przed wiatrem, pyłem i piaskiem. Idealne do użytku w warunkach złego oświetlenia, na przykład w pochmurny dzień.

Kategoria 1
Przepuszczalność światła: od 43 do 80%.

Soczewki tej kategorii poprawiają kontrast widzenia, lecz nie przyciemniają zbytnio obrazu. Nadają się do stosowania w niewielkim zachmurzeniu, zapewniając ochronę przed słońcem i jednocześnie zwiększając kontrast widzenia. Są odpowiednie na jasne, ale niezbyt słoneczne dni.

Kategoria 2
Przepuszczalność światła: od 18 do 43%.

Soczewki tej kategorii są polecane przy umiarkowanym zachmurzeniu. Zaciemniają światło słoneczne, co jest korzystne w warunkach, gdzie jest jasno, ale jednocześnie nie ma intensywnego słońca. Nadają się do wielu aktywności na świeżym powietrzu.

Kategoria 3
Przepuszczalność światła: od 8 do 19%.

Soczewki tej kategorii są przeznaczone do użytku w bardzo słoneczne dni. Zapewniają znaczne zaciemnienie, chroniąc oczy przed intensywnym światłem. Idealne do górskich wędrówek czy innych aktywności na słońcu.

Kategoria 4
Przepuszczalność światła: od 3 do 8%.

Soczewki tej kategorii blokują zdecydowaną większość światła i są przeznaczone do użycia w warunkach bardzo silnego i oślepiającego nasłonecznienia. Zalecane do użytku na lodowcach, w górach wysokich i śnieżnych obszarach. Często określane są jako "okulary lodowcowe".

okulary w góry latem i zimą

Kolor soczewek w okularach w góry

Każdy kolor soczewek ma swoje specyficzne zastosowanie, dostosowane do warunków oświetleniowych i aktywności. Wybór koloru soczewek powinien być dokładnie przemyślany, aby zapewnić optymalne widzenie i ochronę oczu w górach.

 • Żółte soczewki - stosowane przy nieco słabszym świetle, w pochmurne dni po zmierzchu. Zwiększają kontrast, co sprawia, że detale stają się bardziej widoczne. Idealne do poprawy widzenia w warunkach ograniczonego oświetlenia.

 • Różowe soczewki - często używane przy mniejszym natężeniu światła. Pozwalają na ostre widzenie detali, jednocześnie nie zakłócając właściwej percepcji barw. Idealne do sytuacji, gdzie konieczne jest dostrzeżenie subtelnych różnic w otoczeniu.

 • Zielone soczewki - stosowane przy nieco słabszym oświetleniu. Poprawiają kontrast barw i są odporne na zmiany natężenia światła. Mogą zakłócać percepcję rzeczywistych kolorów.

 • Szare soczewki - wybierane przez miłośników gór, zwłaszcza tych nastawionych na podziwianie widoków na trasie. Najmniej ingerują w barwy, sprawiając, że są one najbardziej naturalne. Idealne dla tych, którzy cenią sobie neutralne widzenie krajobrazu.

 • Brązowe soczewki - dobrze spisują się przy mocniejszym słońcu. Poprawiają kontrast i ostrość widzenia, redukując jednocześnie zmęczenie oczu. Doskonałe do użytku w warunkach silnego nasłonecznienia, na przykład podczas górskich wędrówek.

Dodatkowe filtry i powłoki w okularach w góry

Filtr polaryzacyjny
Idealny dla miłośników sportów, szczególnie przy intensywnym nasłonecznieniu. Chroni przed odblaskami, eliminując światło odbite od powierzchni płaskich, takich jak woda, śnieg czy mokre skały. Doskonały do aktywności górskich, takich jak trekking, jazda na nartach czy rowerze.


Filtr fotochromowy
Adaptuje się do zmieniających się warunków pogodowych, przez co soczewki stają się ciemniejsze w silnym świetle słonecznym i jaśniejsze w słabszym. Idealne do całodziennego użytkowania w różnych warunkach atmosferycznych.


Filtry UV 400
Ogólna ochrona przed wszystkimi rodzajami szkodliwego promieniowania UV. Stanowią barierę dla promieni ultrafioletowych, zapewniając pełną ochronę oczu.


Powłoka antyrefleksyjna
Zapobiega odbiciu światła od samej powierzchni soczewek. Poprawia ostrość obrazu, eliminując odblaski świetlne i zapewniając lepszą widoczność w zmieniających się warunkach oświetleniowych.


Powłoka lustrzana
Ochrona przed promieniowaniem podczerwonym (IR). Chroni przed poparzeniami, szczególnie w wysokich górach, gdzie promieniowanie podczerwone może być intensywne.


Powłoka hydrofobowa
Zapobiega osadzaniu się kropli wody na powierzchni soczewek, co zwiększa komfort widzenia i eliminuje potencjalne zagrożenia związane z ograniczoną widocznością.

okulary w góry - jaką oprawę wybrać

Oprawa okularowa - na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze okularów górskich warto zwrócić uwagę na elementy oprawy, które istotnie wpływają na komfort użytkowania i skuteczność ochrony oczu.

 • Wersje z regulowanymi noskami z nakładką z gumy lub silikonu gwarantują wyższy komfort i doskonale dopasowują się do kształtu nosa, redukując zsuwanie się okularów.
 • Zauszniki z możliwością regulacji ułatwiają dopasowanie, zapewniając stabilną pozycję okularów podczas aktywności górskich.
 • Antypoślizgowe oprawki zabezpieczają przed przypadkowym zsuwaniem się okularów podczas dynamicznych ruchów.
 • Gumka lub sznurek są istotne dla bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko zgubienia okularów, zwłaszcza w trudnych warunkach terenowych.
 • Systemy wentylacyjne eliminują problem parowania szkieł, co jest szczególnie ważne w przypadku okularów lodowcowych.
 • Dodatkowe osłony boczne chronią przed bocznymi odbiciami światła.

Sprawdź nasz ranking okularów sportowych

Przy wyborze okularów górskich, dostosowanych do planowanej aktywności, należy także zwrócić uwagę na przylegający do twarzy model, szczególnie w przypadku wypraw w wysokie góry. Okulary muszą być wygodne, nie uciskać nosa ani nie uwierać w uszy. Komfort, funkcjonalność i bezpieczeństwo są kluczowe przy wyborze okularów, które będą towarzyszyć przez wiele godzin intensywnych górskich przygód.

 

Bibliografia:

 1. https://www.armgeo.am/en/hiking-sunglasses/
 2. https://www.ems.com/how-to-choose-sunglasses
 3. https://www.quechua.com/how-to-choose-your-hiking-sunglasses
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%