Zabiegi medycyny estetycznej a oczy - jak mogą wpłynąć na wzrok?

Zabiegi medycyny estetycznej a oczy - jak mogą wpłynąć na wzrok?

19 kwi

Zabiegi medycyny estetycznej, choć popularne i skuteczne w poprawie wyglądu, mogą mieć istotny wpływ na zdrowie oczu i jakość widzenia. Iniekcje botoksu i kwasu hialuronowego lub wykonanie zabiegów chirurgicznych w okolicach oczu wiąże się z ryzykiem powikłań, które mogą prowadzić do uszkodzeń struktur oka i zaburzeń widzenia. Warto zrozumieć, jakie zagrożenia niosą za sobą różne procedury medycyny estetycznej dla zdrowia wzroku. Dlatego przed przystąpieniem do takich zabiegów ważne jest skonsultowanie się z lekarzem i korzystanie wyłącznie z usług wykwalifikowanych specjalistów.

Botoks w okolicach oczu

Botoks wokół oczu, czyli iniekcje toksyny botulinowej, stanowi popularną procedurę w medycynie estetycznej, wykorzystywaną do redukcji zmarszczek mimicznych. Toksyna botulinowa, produkowana przez bakterię Clostridium botulinum, działa poprzez hamowanie uwalniania acetylocholiny na złączu nerwowo-mięśniowym, powodując tymczasowy paraliż. Pomimo swojej skuteczności, nieodpowiednio wykonane iniekcje mogą prowadzić do różnych powikłań, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie okolic oczu oraz na komfort widzenia.

botoks w okolice oczu

Możliwe efekty uboczne botoksu w obrębie oczu

Ptoza
Opadanie powieki, czyli ptoza, może wystąpić w wyniku nieprawidłowego podania botoksu do mięśnia prostownika. Substancja może rozprzestrzeniać się przez przegrodę oczodołową, zwiększając ryzyko porażenia mięśnia dźwigacza górnego. Ryzyko tego powikłania można zmniejszyć poprzez korzystanie z usług doświadczonych specjalistów i stosowanie stężonych roztworów botoksu, które ograniczają potencjał migracji substancji.

Diplopia i zaburzenia ustawienia gałek ocznych
Innym możliwym powikłaniem jest diplopia, czyli podwójne widzenie, które może wystąpić, gdy botoks przenika do sąsiednich mięśni zewnątrzgałkowych. Dodatkowo, mogą pojawić się także zez i jednostronne odchylenia, będące poważnymi formami dysfunkcji mięśni okoruchowych.

Zespół suchego oka
Wstrzyknięcie toksyny botulinowej w okolice bocznego kącika oka może prowadzić do ograniczenia mrugania, osłabienia funkcji gruczołu łzowego oraz wzrostu ryzyka wystąpienia zespołu suchego oka.

Ektropion porażenny
Chemodenerwacja (osłabienie mięśni poprzez przerwanie przekazywania nerwowego) oczodołu spowodowana toksyną botulinową może również prowadzić do wystąpienia ektropionu porażennego, co z kolei naraża rogówkę na uszkodzenia i podrażnienia.

Wypełniacze pod oczy

Wypełniacze, takie jak kwas hialuronowy, są powszechnie stosowane w medycynie estetycznej do redukcji cieni pod oczami i poprawy wyglądu skóry w tej okolicy. Pomimo swojej popularności, nieprawidłowo podane wypełniacze mogą prowadzić do powikłań, które mogą mieć istotny wpływ na zdrowie oczu oraz funkcjonowanie wzroku.

W ostatnich latach zauważalny jest rosnący popyt na wypełniacze tkanek miękkich, co wiąże się z nowoczesnymi standardami urody oraz ich pozytywnym wpływem na pewność siebie. Pomimo przewidywalnych wyników i relatywnego bezpieczeństwa procedury, wypełniacze iniekcyjne mogą być związane z poważnymi skutkami ubocznymi.

wypełniacze pod oczy

Możliwe efekty uboczne wypełniaczy pod oczy

Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki
Badania wykazały, że zarówno trwałe (własny tłuszcz) jak i półtrwałe (kwas hialuronowy) wypełniacze mogą powodować powikłania u pacjentów. Większość działań niepożądanych wynika z nieprawidłowych technik iniekcji lub właściwości samego wypełniacza. Istnieją opisy przypadków, które wskazują na możliwość poważnych powikłań, takich jak niedrożność naczynia tętniczego, które mogą prowadzić do utraty wzroku.

Mechanizm powstawania powikłań zakłada wstrzyknięcie wewnątrznaczyniowe, co może doprowadzić do blokady naczyń krwionośnych, w tym tętnicy środkowej siatkówki. Pierwsze objawy takiego powikłania to znaczne pogorszenie ostrości wzroku, brak percepcji światła, ból oczu, ból głowy, nudności i wymioty. W przypadku wystąpienia takich objawów konieczne jest natychmiastowe podjęcie leczenia w celu zminimalizowania ryzyka trwałych uszkodzeń wzroku.

Blepharoplastyka

Blepharoplastyka to zabieg, który ma na celu poprawę wyglądu powiek poprzez usunięcie nadmiaru skóry, tłuszczu i mięśni. Jest to popularna procedura kosmetyczna, jednakże może wiązać się z różnymi powikłaniami, które mogą wpłynąć na zdrowie oczu.

blepharoplastyka

Możliwe efekty uboczne blepharoplastyki

Niedomykalność szpary powiekowej
Jednym z potencjalnych powikłań jest zespół suchego oka. Suchość oczu może być wynikiem nadmiernego skrócenia powiek, co prowadzi do niedomykalności szpary powiekowej i nasilenia się objawów suchości, szczególnie w nocy.

Nieprawidłowe ustawienie powieki dolnej
Kolejnym potencjalnym powikłaniem jest nieprawidłowa pozycja dolnej powieki uwidaczniająca się jako ektropion lub entropion. Nieprawidłowe ustawienie dolnych powiek może być spowodowane nadmierną resekcją skóry lub nieumyślnym bliznowaceniem przegrody oczodołowej.

Diplopia
Innym rzadkim, ale potencjalnie poważnym powikłaniem jest diplopia, czyli podwójne widzenie. Przyczyny tego powikłania mogą być różnorodne, obejmując reakcję obrzękową, krwiaki, urazy z porażeniem mięśni oraz toksyczność mięśniową po znieczuleniu miejscowym. Większość przypadków diplopii jest przejściowa, ale w niektórych przypadkach może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Obrzęk spojówek
Chemoza, czyli obrzęk spojówek, to kolejne potencjalne powikłanie, które może wystąpić po blepharoplastyce. Ten stan zapalny może być wynikiem uszkodzenia spojówki podczas zabiegu. Większość przypadków chemozy goi się samoistnie w ciągu kilku tygodni.

 

Bibliografia:

  1. Bonińska K. Ophthalmic Complications after Needle-Based Medical Aesthetic Procedures: A Narrative Review. J Clin Med. 2022;12(1):313. Published 2022 Dec 31. doi:10.3390/jcm12010313
  2. Nagendran ST, Ali MJ, Dogru M, Malhotra R. Complications and adverse effects of periocular aesthetic treatments. Surv Ophthalmol. 2022;67(3):741-757. doi:10.1016/j.survophthal.2021.04.009
  3. Alharbi M M, Bin Dlaim M S, Alqahtani J M, et al. (July 01, 2023) Ophthalmic Complications of Periorbital and Facial Aesthetic Procedures: A Literature Review. Cureus 15(7): e41246. doi:10.7759/cureus.41246

Zobacz także:

Jak korzystanie z telefonu wpływa na oczy?
04 marca 2023

Jak korzystanie z telefonu wpływa na oczy?

Czytaj dalej
Jak leki wpływają na oczy? Komplikacje i skutki uboczne
02 czerwca 2023

Jak leki wpływają na oczy? Komplikacje i skutki uboczne

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%