Okulary ajurwedyjskie - czym są i komu mogą pomóc?

Okulary ajurwedyjskie - czym są i komu mogą pomóc?

11 sie

W ostatnich latach liczba osób zmagających się z różnego rodzaju wadami wzroku zdecydowanie wzrosła. Powodów tego zjawiska jest wiele. Natomiast oczywiste rozwiązanie to wizyta u lekarza specjalisty, który zaleci okulary korekcyjne lub innego rodzaju kurację leczniczą. Jednak dużym zainteresowaniem cieszy się także medycyna niekonwencjonalna.

Wywołująca mnóstwo kontrowersji. Należą do niej z pewnością okulary ajurwedyjskie. Wyglądają bardzo specyficznie, gdyż nie mają soczewek okularowych tylko czarne, nieprzezroczyste osłony z wieloma, niewielkimi otworami. W jaki sposób to pomaga przy różnych chorobach oczu i czy faktycznie działa?

medytacja w ajurwedzie

Ajurweda – medycyna z dalekich Indii

Ajurweda to rodzaj medycyny, wywodzący się z kultury hinduskiej. Jej początki sięgają XII w. p.n.e., a zatem jest jedną z najstarszych metod leczniczych. Znaczenie nazwy można interpretować jako „wiedza o życiu”. Mamy tutaj do czynienia z zupełnie innym podejściem do leczenia niż to, które powszechnie znamy. Pomimo tego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ajurwedę za oficjalną naukę medyczną.

Założenia ajurwedy

Sposoby leczenia stosowane przez ten rodzaj kuracji opierają się przede wszystkim na masażach, medytacji i technikach relaksacyjnych. Wykorzystuje się również różne substancje pochodzenia naturalnego typu oleje, ekstrakty roślinne czy napary ziołowe i mineralne. Ajurweda ma leczyć nie tylko schorzenia fizyczne, ale także psychiczne i duchowe.

Bazuje na wewnętrznej energii każdego człowieka, która w ciągu życia ulega osłabieniu przez używki, złą dietę czy stres. Ta hinduska metoda jest stosowana w przypadku wielu schorzeń, nawet tak poważnych jak nowotwór. Chociaż nie potwierdzono konkretnych efektów leczenia ajurwedyjskiego, wewnętrzne wyciszenie i relaks zdecydowanie poprawia nastawienie pacjentów do walki z chorobami.

Ajurweda a medycyna konwencjonalna

Przeprowadza się także badania nad substancjami wykorzystywanymi w ajurwedzie. Wyniki wskazują, że teoretycznie mogą one służyć jako składniki nowych leków, przeznaczonych dla medycyny konwencjonalnej. W tym przypadku zdecydowanie istnieje duży potencjał rozwojowy. Jednak nie można też stwierdzić, że samoistnie stosowane napary i ekstrakty są kompletnie bezużyteczne. Świetnie sobie radzą w leczeniu przede wszystkim problemów z trawieniem.

jak wyglądają okulary ajurwedyjskie

Czym są i jak działają okulary ajurwedyjskie?

Ajurweda proponuje sposoby leczenia wielu chorób i przypadłości, ma także rozwiązanie dla osób z wadami wzroku. Chodzi oczywiście o okulary ajurwedyjskie, mocno wyróżniające się swoim designem. Soczewki dodatnie lub ujemne zostały zastąpione przez czarne, nieprzezroczyste osłony z dużą ilością otworów o średnicy 1 mm.

Takie rozwiązanie ma na celu ograniczenie ilości bodźców docierających do oka. Czasem nazywa się to naturalnym treningiem, gdyż jak twierdzą zwolennicy tej metody, gałki oczne są zmuszone do zwiększonej ruchliwości, mięśnie zaczynają pracować i poprawia się ogólne ukrwienie narządu wzroku. Według założeń okulary ajurwedyjskie mają zastępować tradycyjne szkła korekcyjne i leczyć krótkowzroczność, dalekowzroczność, zeza, zaćmę i astygmatyzm.

Jak stosować okulary ajurwedyjskie?

W celu uzyskania najlepszych efektów zalecane jest regularne ich zakładanie. Rozpoczynając kurację, należy nosić te specyficzne okulary przez kilka minut, a w kolejnych dniach ten czas można wydłużać o około 5 minut. Gdy zauważysz efekty leczenia, częstotliwość ćwiczeń można zmniejszyć. Wystarczy zakładać okulary ajurwedyjskie raz lub dwa razy w tygodniu na 15 minut. Nawet po osiągnięciu oczekiwanych przez Ciebie efektów należy nadal kontynuować terapię, żeby zapobiegać nawrotowi wady.

noszenie okularów ajurwedyjskich

Okulary ajurwedyjskie i panujące opinie

Osoby stosujące okulary ajurwedyjskie regularnie, potwierdzają, że ich ostrość widzenia zdecydowanie się poprawiła. Kuracja zmniejszyła również zmęczenie oczu spowodowane na przykład długotrwałą pracą przed komputerem. Jednak trzeba obalić kilka mitów, które są promowane głównie przez producentów tych okularów.
Lekarze wyjaśniają, że ta metoda lecznicza nie doprowadzi do zaniku wady wzroku. W tym przypadku okulary korekcyjne są niezastąpione. Okuliści zgadzają się z głosami ludzi o zaostrzeniu widzianego obrazu. Jednak podkreślają, że to tylko chwilowe działanie, występujące zaraz po zdjęciu okularów.

Kiedy okulary ajurwedyjskie faktycznie działają?

Pomimo że większość cudownych właściwości okularów ajurwedyjskich, wymienianych przez producentów to gruba przesada, nie są one kompletnie bezużyteczne. Mogą być przydatne dla osób po operacjach np. jaskry czy zaćmy. Oczy są wtedy bardziej wrażliwe na światło, ponieważ zazwyczaj mają rozszerzone źrenice.
Przyciemnione osłony w takich przypadkach faktycznie skutecznie zabezpieczą wzrok. Okulary ajurwedyjskie można też zastosować do ćwiczeń oczu i w momentach gdy potrzebujesz odpoczynku i relaksu. Wtedy ograniczenie docierających z każdej strony bodźców będzie bardzo przydatne.

czy okulary ajurwedyjskie są lepsze niż korekcyjne

Badania nad właściwościami okularów ajurwedyjskich

W 2011 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzono badanie dotyczące wpływu okularów ajurwedyjskich na układ wzrokowy człowieka. W skład zespołu badawczego weszli mgr Szymon Frąckowiak, dr Anna Przekoracka-Krawczyk i prof. dr hab. Ryszard Nastręcki z Pracowni Fizyki Widzenia i Optometrii. Ich celem było m.in. zbadanie ostrości widzenia po stosowaniu okularów ajurwedyjskich, ocenienie stanu refrakcji i akomodacji oka.

Metodyka i wysnute wnioski

Do badania zaproszono osiem osób w różnym wieku i z różnymi rodzajami wad wzroku. Ochotnicy nosili okulary ajurwedyjskie godzinę dziennie przez sześć tygodni, a następnie zostawali poddani badaniom np. Tablicą Snellena.

Z eksperymentu wynikło, że ostrość widzenia u osób z wadą refrakcji polepszyła się, ale nie była to na tyle skuteczna poprawa jak przy stosowaniu soczewek korekcyjnych. Pomimo tego nie wykazano żadnego cofnięcia się tych wad. Zaobserwowano także mniejszą odpowiedź akomodacji. Niektórzy uczestnicy badania skarżyli się na zmęczenie oczu, utrzymujące się przez dłuższy czas.

Eksperyment wykazał, że okulary ajurwedyjskie powinny być stosowane według zaleceń lekarzy specjalistów, gdyż w niekontrolowanych warunkach mogą być niebezpieczne:

„Na podstawie wykonanych badań można stwierdzić, iż użytkowanie okularów ajurwedyjskich może pociągać za sobą negatywne zmiany w układzie wzrokowym podczas pracy z bliskich odległości. Oznacza to, że okulary takie powinny być stosowane tylko i wyłącznie pod stałą kontrolą optometrysty bądź lekarza okulisty.”

A. Przekoracka-Krawczyk i inni, 2011

Autorzy badania zwracają szczególną uwagę na potencjalne wykorzystanie tych okularów przy leczeniu nadmiernej odpowiedzi akomodacji oka:


„Reasumując, należy stwierdzić, że okulary ajurwedyjskie powinny stać się przedmiotem wielu badań i testów. Badania przeprowadzone w niniejszej pracy pokazały, że szczególną uwagę należy zwrócić na osoby z nadmierną odpowiedzią akomodacji.”

A. Przekoracka-Krawczyk i inni, 2011

badanie działania okularów ajurwedyjskich

Czy warto stosować okulary ajurwedyjskie?

Jeżeli chcesz zdecydować się na sprawdzenie działania okularów ajurwedyjskich, musisz pamiętać, że nie zastąpią one tradycyjnych okularów korekcyjnych. Biorąc pod uwagę wyniki opisanego powyżej badania, warto najpierw skorzystanie z tej niekonwencjonalnej metody skonsultować z lekarzem. Jedno jest pewnie, mając wadę wzroku, nie możesz liczyć na cudowne uzdrowienie po dłuższym stosowaniu okularów ajurwedyjskich. One chwilowo poprawią ostrość widzenia i mogą ewentualnie pomóc Ci zrelaksować oczy.

Jednak niesamowite zdolności lecznicze przypisywane im przez producentów to zazwyczaj mocno podkolorowana wersja rzeczywistości. Zauważ, że gdyby takie „magiczne” okulary faktycznie istniały, nikt z nas nie zmagałby się z żadnym schorzeniem oczu i o wiele częściej słyszelibyśmy o tej niezwykłej metodzie leczenia.


Źródła:

  • A. Przekoracka-Krawczyk, S. Frąckowiak, R. Naskręcki „Wpływ okularów ajurwedyjskich na układ wzrokowy człowieka”, Optyka, nr. 4/2011, s.44-46
  • A. Walczak „Korzenie i współczesna medycyna ajurwedyjska – wybrane zagadnienia”, Hygeia Public Heath, nr. 48(3)/, 2013, s. 255-259
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Okulary_ajurwedyjskie

 

 

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami
09 czerwca 2020

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami

Czytaj dalej
Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?
24 czerwca 2020

Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?

Czytaj dalej
Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?
15 lipca 2020

Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?

Czytaj dalej
Gdzie kupić okulary korekcyjne?
04 października 2021

Gdzie kupić okulary korekcyjne?

Czytaj dalej
Ile kosztują okulary korekcyjne?
22 listopada 2021

Ile kosztują okulary korekcyjne?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%