Okulary przeciwsłoneczne - jaki kolor szkieł i zastosowanie?

Okulary przeciwsłoneczne - jaki kolor szkieł i zastosowanie?

14 maj

Okulary przeciwsłoneczne, nie tylko pełnią funkcję modnego dodatku, ale przede wszystkim stanowią nieocenioną ochronę dla naszych oczu. Kolor soczewek w okularach ma kluczowe znaczenie dla komfortu widzenia i dostosowania się do różnych warunków oświetleniowych oraz aktywności, którym się oddajemy. Dowiedz się więcej na temat barwienia soczewek w okularach przeciwsłonecznych!

Okulary przeciwsłoneczne - ochrona przed UV

Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych wymaga ostrożności, ponieważ nie wszystkie barwienia zapewniają wystarczającą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Chociaż kolor soczewek może być kuszącym wyznacznikiem stylu, ochrona przed promieniami UV powinna być priorytetem niezależnie od ich barwy.

Należy pamiętać, że nosząc okulary przeciwsłoneczne, nasze źrenice rozszerzają się, co może prowadzić do większego narażenia na promieniowanie UV. Dlatego ważne jest, aby wybrać okulary, które blokują promieniowanie ultrafioletowe. Okulary z soczewkami barwionymi co najmniej w 30% zapewniają 100% ochrony przed promieniowaniem UV.

Najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem ochrony jest oznaczenie CE, które jest obecne na wszystkich okularach przeciwsłonecznych sprzedawanych w salonach optycznych, zarówno internetowych jak i stacjonarnych. Certyfikat CE gwarantuje, że okulary zapewniają odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV, co jest kluczowe dla zdrowia i bezpieczeństwa naszych oczu.

Kategorie barwienia soczewek okularowych

 • 0 - zabarwienie 0-19%
 • 1 - zabarwienie 20-56%
 • 2 - zabarwienie 57-81%
 • 3 - zabarwienie 82-92%
 • 4 - zabarwienie 93-96%

Czy można prowadzić samochód w okularach przeciwsłonecznych? Tak, jednak przyciemnienie soczewek nie powinno być większe niż 92%. Dla codziennego użytku istotne jest dostosowanie kategorii przepuszczalności promieni słonecznych do warunków i aktywności, zapewniając odpowiednią ochronę oczu przed nadmiernym nasłonecznieniem. Najbardziej uniwersalną kategorią barwienia soczewek, która idealnie sprawdzi się na co dzień, jest kategoria 2 lub 3.

Kolory soczewek okularów przeciwsłonecznych

Sposoby barwienia soczewek okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne jednolite

 • Klasyczna i uniwersalna opcja,
 • Cała soczewka ma jednolite zabarwienie,
 • Zawsze modne i ponadczasowe.

Okulary przeciwsłoneczne gradalne

 • Soczewka barwiona stopniowo, od najciemniejszego koloru u góry do jaśniejszego na dole.
 • Ograniczają dostęp promieni słonecznych z góry, nie zakłócając widzenia w dolnej części.
 • Estetyczne i oryginalne.

Kolory soczewek okularów przeciwsłonecznych

Najczęściej soczewki okularowe przeciwsłoneczne są barwione na szaro, zielono lub brązowo - są to podstawowe barwienia fizjologiczne - popularne, komfortowe dla oczu i cenione przez użytkowników. Niemniej jednak, oferta barwień soczewek jest znacznie szersza i pozostawia dużą dowolność.

Soczewki z materiałów mineralnych są barwione poprzez nakładanie na nie warstw absorbujących. Proces ten obejmuje kilka faz, aby zachować pożądane właściwości szkła. Dlatego soczewki szklane są dostępne głównie w odcieniach koloru brązowego, z różnymi poziomami absorpcji.

Z kolei barwienie soczewek organicznych odbywa się poprzez zanurzanie ich w roztworach koloryzujących. Ze względu na ten proces, soczewki organiczne mogą być zabarwione na niemalże każdy kolor, dając klientom szeroki wybór dostosowania kolorystyki do ich preferencji estetycznych. Mimo wszystko, najczęściej spotykane kolory szkieł to:


Szare soczewki okularów przeciwsłonecznych

Szare soczewki przeciwsłoneczne są cenione za swoją neutralność. Są doskonałym wyborem w sytuacjach, gdzie zachowanie naturalnych kolorów otoczenia jest kluczowe, na przykład podczas jazdy samochodem. Ich uniwersalność sprawia, że są idealne do codziennego użytku, niezależnie od tego, czy wykonujesz zakupy, czy biegasz po parku. Nie zmieniają znacząco percepcji kolorów, co oznacza, że możesz nosić je w różnych warunkach oświetleniowych i podczas różnych aktywności, zachowując jednocześnie komfort widzenia. To wszystko sprawia, że są popularnym wyborem wśród osób poszukujących prostych, ale skutecznych rozwiązań.

Brązowe/bursztynowe soczewki okularów przeciwsłonecznych

Brązowe lub bursztynowe szkła okularowe są cenione za swoje zdolności do redukcji olśnienia i odblasków, co czyni je szczególnie przydatnymi podczas prowadzenia pojazdów lub uprawiania sportów w słoneczne dni. Ich zdolność do wzmacniania kontrastu sprawia, że są idealnym wyborem do aktywności na zewnątrz, takich jak wędkarstwo lub wspinaczka. Ponadto, brązowe lub bursztynowe soczewki mogą pomóc w redukcji zmęczenia oczu, co jest korzystne dla osób spędzających długie godziny na świeżym powietrzu w jasnych warunkach oświetlenia. Ich wszechstronność sprawia, że są popularnym wyborem nie tylko dla kierowców i sportowców, ale także dla osób aktywnych na co dzień.

Zielone soczewki okularów przeciwsłonecznych

Zielone soczewki okularowe zapewniają nieco lepszy kontrast niż szare, szczególnie w warunkach słabego nasłonecznienia. Czyni je to doskonałym wyborem podczas aktywności sportowych, takich jak tenis lub golf, gdzie dokładne określenie odległości i precyzja są kluczowe. Ponadto, zielone soczewki mogą pomóc w redukcji zmęczenia oczu podczas długotrwałej ekspozycji na intensywne światło słoneczne, co jest korzystne dla osób spędzających czas na świeżym powietrzu podczas słonecznych dni. Należy jednak pamiętać, że zaburzają one percepcję barw, przez co nie są wskazane dla kierowców.

Żółte soczewki okularów przeciwsłonecznych

Żółte soczewki przeciwsłoneczne są doskonałym wyborem w warunkach słabego oświetlenia, gdyż znacząco poprawiają widoczność i kontrast w pochmurne dni, o zmierzchu czy nawet podczas jazdy nocą. Ich charakterystyczny kolor filtruje światło niebieskie, które może być szczególnie uciążliwe w warunkach słabego światła, co przyczynia się do zmniejszenia oślepienia i poprawy ostrości widzenia. Ich uniwersalne zastosowanie sprawia, że są odpowiednie zarówno dla kierowców, zwłaszcza podczas jazdy nocą, jak i dla osób aktywnych na świeżym powietrzu, takich jak narciarze czy rowerzyści, którzy mogą napotkać różne warunki oświetleniowe.

Niebieskie soczewki okularów przeciwsłonecznych

Soczewki przeciwsłoneczne w kolorze niebieskim oferują unikalne właściwości, które mogą być korzystne w określonych sytuacjach. Ich zdolność do poprawy percepcji głębi i kontrastu sprawia, że są doskonałym wyborem podczas aktywności zimowych, takich jak narciarstwo. Świetnie radzą sobie w zmiennych warunkach, a także przy ograniczonym oświetleniu. Jednak ich intensywny niebieski kolor może wprowadzać pewne zniekształcenia kolorów, co może być niepożądane w codziennym użytkowaniu, szczególnie jeśli zależy nam na wiernym odwzorowaniu barw otoczenia.

Bibliografia:

 1. https://www.zeiss.pl/vision-care/lepszy-wzrok/styl-zycia-moda/najnowszy-trend-soczewki-barwione-na-rozne-kolory.html
 2. https://www.allaboutvision.com/sunglasses/color-lenses/
 3. https://www.vsp.com/eyewear-wellness/lasik-glasses-lenses/glasses-lenses/lens-enhancements/sunglass-lenses
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?
27 marca 2020

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Czytaj dalej
Czego Polacy nie wiedzą o ochronie oczu przed słońcem? Okulary przeciwsłoneczne w teorii i praktyce
21 czerwca 2022

Czego Polacy nie wiedzą o ochronie oczu przed słońcem? Okulary przeciwsłoneczne w...

Czytaj dalej
Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne?
29 czerwca 2022

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne?

Czytaj dalej
Jaki kolor szkieł dla kierowców w okularach przeciwsłonecznych?
26 kwietnia 2023

Jaki kolor szkieł dla kierowców w okularach przeciwsłonecznych?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%