Jakie okulary na ryby? Okulary polaryzacyjne!

Jakie okulary na ryby? Okulary polaryzacyjne!

08 kwi

Wędkarstwo to nie tylko pasja, ale także sztuka obserwacji i cierpliwości. Aby maksymalnie wykorzystać każdą chwilę spędzoną nad wodą, niezbędne są odpowiednie narzędzia, a wśród nich kluczowe są okulary polaryzacyjne. Te specjalistyczne okulary nie tylko chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale także zapewniają doskonałą widoczność, eliminując odblaski świetlne i umożliwiając precyzyjną obserwację. Dlatego też, wybór właściwych okularów polaryzacyjnych na ryby jest niezwykle istotny dla każdego wędkarza.

Wędkarstwo - po co stosować okulary polaryzacyjne?

Stosowanie okularów podczas wędkowania jest kluczowe z kilku powodów.

Po pierwsze, odblaski słoneczne odbijające się od powierzchni wody mogą być bardzo intensywne i prowadzić do olśnienia lub utrudnienia widoczności. Okulary polaryzacyjne redukują te odblaski, co umożliwia wędkarzom lepsze dostrzeżenie ryb oraz struktur podwodnych.

Po drugie, okulary polaryzacyjne chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może prowadzić do schorzeń oczu, takich jak zapalenie spojówek czy zaćma. Wędkarze spędzają długie godziny na zewnątrz, więc odpowiednia ochrona oczu jest niezwykle ważna.

Dodatkowo, okulary polaryzacyjne mogą poprawić komfort widzenia przez redukcję odblasków i poprawę kontrastu, co może ułatwić lokalizowanie ryb oraz obserwację ich zachowań. Dzięki temu mogą być bardziej skuteczni w łowieniu.

Wędkarstwo - po co stosować okulary polaryzacyjne?

Polaryzacja - jak działa?

Światło słoneczne, pierwotnie niespolaryzowane, rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Gdy promienie słoneczne uderzają w płaską powierzchnię, taką jak woda, dochodzi do zjawiska polaryzacji, w wyniku czego fale świetlne stają się spolaryzowane, głównie w kierunku poziomym. To spowodowane jest tym, że odbite fale świetlne są bardziej uporządkowane. Ten rodzaj intensywnego, spolaryzowanego światła generuje odblaski, co prowadzi do olśnienia.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym działają jako bariera dla światła spolaryzowanego poziomo. Te specjalne soczewki eliminują odblaski, które pojawiają się na skutek odbicia światła od powierzchni wody. Poprzez selektywne blokowanie światła spolaryzowanego poziomo, okulary te redukują olśnienie, co zwiększa komfort widzenia i poprawia bezpieczeństwo, szczególnie w warunkach wodnych, np. podczas wędkowania.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okularów na ryby

Wybór odpowiednich okularów polaryzacyjnych dla wędkarzy jest kluczowy, ponieważ wpływają one nie tylko na komfort i wygodę podczas łowienia ryb, ale także na ochronę oczu oraz poprawę widoczności w różnych warunkach oświetleniowych. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę zarówno na oprawę, jak i soczewki okularów.

na co zwrócić uwagę wybierając okulary na ryby

Oprawa okularowa

Materiał oprawki
Wybierz oprawę wykonaną z wytrzymałego materiału, takiego jak nylon lub poliwęglan, który zapewni dobrą ochronę i komfort noszenia. Oprawki z takich materiałów są odporne na wyginanie, rozciąganie, zarysowania czy pęknięcia.

Dopasowanie
Upewnij się, że okulary dobrze przylegają do twarzy i nie spadają nawet podczas gwałtownych ruchów. Sprawdź czy kształt i rozmiar okularów są odpowiednie dla Twojego kształtu twarzy, aby okulary dobrze przylegały i nie pozostawiały zbędnych szczelin. Dopasowanie jest kluczowe zarówno dla bezpieczeństwa, jak i komfortu noszenia.

Dodatkowe udogodnienia
Świetnym wyborem będą oprawy z zausznikami z gumowymi lub silikonowymi elementami, które zapobiegają ześlizgiwaniu się okularów z twarzy, co może być szczególnie przydatne podczas aktywności na wodzie. Dodatkowy łańcuszek lub smycz do okularów również zminimalizuje ryzyko ich utraty.

Soczewki okularowe

Materiał
Materiał soczewek okularowych ma istotny wpływ na komfort noszenia i trwałość okularów. Soczewki ze szkła charakteryzują się wysoką trwałością na zarysowania, ale są cięższe i bardziej podatne na stłuczenia podczas upadku. Zapewniają lepsze widzenie w przypadku połowu na głębszych wodach. Natomiast soczewki poliwęglanowe są lżejsze i bardziej odporne na upadki, ale łatwiej ulegają zarysowaniu.

Filtr UV
Sprawdź, czy soczewki oferują odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. Preferowane jest filtrowanie UV we wszystkich trzech zakresach (UVA, UVB, UVC). To kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa Twoich oczu podczas długotrwałego przebywania na słońcu.

Stopień polaryzacji
Wybierz soczewki o wysokiej jakości polaryzacji, które skutecznie redukują odblaski i poprawiają kontrast widzenia. Im wyższy stopień polaryzacji, tym lepiej eliminowane są refleksy, co jest szczególnie istotne podczas łowienia ryb.

Kolor soczewek
Wybór koloru soczewek zależy od osobistych preferencji oraz warunków, w których planuje się wędkować. Każdy kolor ma swoje zalety i może być odpowiedni dla różnych sytuacji, dlatego warto dobierać soczewki zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami.

  • Żółte soczewki - doskonałe w pochmurne dni lub o zmierzchu, zapewniają lepszy kontrast i poprawiają widoczność w warunkach słabego oświetlenia.
  • Szare i szaro-zielone soczewki - idealne w jasne, słoneczne dni, zapewniając dobrą redukcję odblasków i minimalne zniekształcenia kolorów.
  • Brązowe, bursztynowe, miedziane soczewki - świetne do zmiennej pogody, poprawiają kontrast i doskonale radzą sobie w pochmurne dni, zapobiegając zmęczeniu oczu.
  • Niebieskie soczewki - zalecane do zastosowań morskich, zapewniają doskonałe rozpraszanie światła, choć mogą nieco zniekształcać kontrast i przejrzystość.

Nakładki polaryzacyjne na okulary korekcyjne

Nakładki polaryzacyjne na okulary korekcyjne stanowią doskonałe i ekonomiczne rozwiązanie dla osób noszących okulary, które chcą cieszyć się korzyściami związanymi z redukcją odblasków świetlnych. Dzięki nim nie trzeba inwestować w dodatkową parę okularów korekcyjnych przeciwsłonecznych, co sprawia, że są one bardzo praktyczne i oszczędne.

Wysokiej jakości nakładki polaryzacyjne oferują skuteczną ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz redukują odblaski świetlne, co sprawia, że widoczność jest znacznie lepsza, szczególnie podczas aktywności na świeżym powietrzu, takich jak wędkowanie. To rozwiązanie ma jednak pewne wady. Klasyczne oprawy okularowe pozwalają na dotarcie światła słonecznego pomiędzy okular a oko i wówczas sam efekt polaryzacji jest znacznie mniejszy

Dla osób aktywnych, które nie chcą rezygnować z komfortu widzenia i ochrony oczu, nakładki polaryzacyjne na okulary korekcyjne stanowią alternatywę, która łączy w sobie funkcjonalność, ekonomię i wygodę użytkowania.

Bibliografia:

  1. https://www.saltstrong.com/articles/how-to-choose-polarized-sunglasses/
  2. https://www.oceanbluefishing.com/magazine/best-eyewear/
  3. https://fishingworld.com.au/how-to/how-to-choose-fishing-sunglasses/
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Polaryzacja w okularach - co to? Czy warto?
05 marca 2020

Polaryzacja w okularach - co to? Czy warto?

Czytaj dalej
Okulary i gogle na narty – jak wybrać najlepsze?
16 grudnia 2023

Okulary i gogle na narty – jak wybrać najlepsze?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%