Zaćma pourazowa – przyczyny, objawy, leczenie

Zaćma pourazowa – przyczyny, objawy, leczenie

22 lut

Zaćma pourazowa w poważny sposób utrudnia widzenie i jest źródłem licznych zaburzeń. W odróżnieniu od zaćmy starczej – może wystąpić u pacjentów w każdym wieku, ponieważ powstaje wskutek różnego rodzaju uszkodzeń gałki ocznej. Jakie są najczęstsze przyczyny zaćmy pourazowej i czy da się ją wyleczyć? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Jak powstaje zaćma pourazowa?

Zaćma pourazowa jest to zmętnienie soczewki oka, które w badaniach diagnostycznych wygląda tak samo, jak najbardziej rozpowszechniona na świecie zaćma. Różnica między tymi schorzeniami polega na przyczynach. Zaćma starcza związana jest ze starzeniem się organizmu i dotyka pacjentów po 60. roku życia.

Zaćma pourazowa to typ katarakty nabytej (w odróżnieniu od zaćmy wrodzonej), której źródłem jest uszkodzenie oka – mechaniczne, chemiczne lub termiczne. Innymi słowy – do zmętnienia soczewki oka może dojść z powodu uderzenia, oparzenia lub kontaktu z toksycznymi substancjami. Należy zaznaczyć, że pogorszenie widzenia nie następuje od razu po doznanym urazie. Objawy zaćmy pourazowej mogą pojawić się dużo później.

Porównaj to z zaćmą wtórną.

Jakie objawy wywołuje zaćma pourazowa?

Objawy zaćmy pourazowej nie różnią się od innych rodzajów tego schorzenia. Soczewka oka, w której powstają zmiany, staje się nieprzezierna. To znaczy, że nie przepuszcza światła w dostatecznym stopniu. Skutkiem tego są zamglenia, nieostre widzenie, mroczki przed oczami.Osoby dotknięte zaćmą pourazową mają trudności z rozróżnianiem barw i prawidłowa oceną odległości między przedmiotami. Kontury obserwowanych obiektów są zamazane.

Zaćma pourazowa

Zaćma pourazowa – przyczyny

Przyczyną zaćmy pourazowej są wszelkiego rodzaju bezpośrednie uderzenia oka lub jego okolic. Pacjenci są diagnozowani w tym kierunku po różnych wypadkach. Uszkodzenia oka należą do częstych urazów związanych z nieprzestrzeganiem zasad BHP i brakiem okularów ochronnych podczas pracy. Zaćma pourazowa może rozwinąć się z powodu dostania się do oka ciała obcego.

Do przyczyn zaćmy pourazowej zaliczamy wszelkiego rodzaju oparzenia narządu wzroku. Zaćmę pourazową może wywołać poparzenie chemiczne, czyli powstałe przez kontakt z toksyczną substancją. Takie uszkodzenie może spowodować także oparzenie słoneczne przy długotrwałej ekspozycji na promienie UV. Możemy temu zapobiegać dzięki dobrej jakości okularom przeciwsłonecznym z filtrem UV.

Zaćma pourazowa jest rozróżniana także na

  • popromienną (powstałą po kontakcie z radioaktywnością)
  • elektryczną (spowodowaną porażeniem prądem)
  • hutniczą

Zaćma pourazowa - objawy

Do powstania zaćmy pourazowej mogą przyczynić się inne schorzenia wzroku. Wówczas mówimy o zaćmie powikłanej. Takie przypadki mają zwykle związek z:

Zaćma pourazowa – leczenie

Leczenie zaćmy pourazowej jest jak najbardziej możliwe. Metody leczenia są dokładnie takie same, jak przy innych rodzajach tej choroby. Operacja usunięcia zaćmy jest zabiegiem nieskomplikowanym, po którym pacjent tego samego dnia wraca do domu. Powikłania po operacji zaćmy zdarzają się bardzo rzadko, a rekonwalescencja po zabiegu trwa krótko. W ciągu kilku tygodni pacjent odzyskuje komfort widzenia.

 
Bibliografia:

  1. Y. Zang, L. Du, M. Liu, J. Zhu, Spontaneous resolution of a traumatic cataract in a patient with an open-globe ocular injury: a case report [w:] BMC Ophthalmology 13.07.2020 (dostęp 16.02.2024).
  2. W. Good, S. Carden, Traumatic Cataract [w:] Taylor and Hoyt's Pediatric Ophthalmology and Strabismus (Fifth Edition), 2017 (dostęp: 16.02.2024).
  3. M. Shah, S. Shah, L. Gupta, A. Jain, R. Mehta, Predictors of visual outcome in traumatic cataract [w:] World Journal of Ophthalmology 2014; 4(4) (dostęp: 16.02.2024).
  4. D. Zamora de la Cruz, M. Garzon, J. Arrieta-Comacho, Management of Traumatic Cataract [w] American Academy of Ophthalmology, August 2016 (dostęp: 16.02.2024).
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie badania należy wykonać?
14 listopada 2023

Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie badania należy wykonać?

Czytaj dalej
Dlaczego okulista wykonuje badanie VEP?
29 listopada 2023

Dlaczego okulista wykonuje badanie VEP?

Czytaj dalej
Irydotomia laserowa – co to jest?
05 grudnia 2023

Irydotomia laserowa – co to jest?

Czytaj dalej
Witreoliza laserowa – wskazania i przebieg
15 grudnia 2023

Witreoliza laserowa – wskazania i przebieg

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%