Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Czy okulary powinno się nosić cały czas?

13 wrz

Zakup nowych okularów korekcyjnych to duża, nie tylko wizerunkowa zmiana. Twoje widzenie nagle staje się wyraźniejsze, a oczy nie są już tak zmęczone. Teraz, gdy uczysz się życia z korekcją, z całą pewnością nasuwa Ci się cała lista nurtujących pytań. Zastanawiasz się czy okulary powinno się nosić cały czas? Jest to częsta rozterka nowych użytkowników tego sposobu korekcji. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twojego indywidualnego przypadku, mocy soczewek czy rodzaju wady. Postaramy się jednak przybliżyć Ci odpowiedź na to pytanie.

Do czego służą okulary?

By zadecydować o tym, czy okulary korekcyjne powinno nosić się cały czas, należy zrozumieć do czego są one przeznaczone. Bowiem mogą być one przepisywane do wielu różnych celów. Podstawowym zadaniem okularów jest korekcja wad wzroku. Ich zadaniem wówczas jest kierowanie promieni światła wpadających do oka na siatkówkę, co umożliwia wyraźne widzenie. Po za tym korekcja okularowa może być wykorzystywana również do wspomagania widzenia przy towarzyszących problemach, np. z widzeniem obuocznym.

Mogą one obejmować problemy z ruchami wergencyjnymi oczu, czyli konwergencją i dywergencją (zbieżnym i rozbieżnym ustawieniem oczu). Te przyczyniają się do kłopotów z widzeniem stereoskopowym. W takim przypadku, poprawnie przebiegający proces widzenia jest uzależniony od pomocy wzrokowej w postaci okularów, a więc powinno nosić się je przez cały czas.

W zdecydowanej większości przypadków okulary służą jednak do korekcji wad refrakcji. Ich noszenie jest uzależnione głównie od rodzaju i wielkości wady oraz konstrukcji okularów. Warto również zrozumieć, że noszenie okularów nie pogarsza wzroku, a przekonanie o rozleniwianiu oczu to mit.

czy okulary powinno się nosić cały czas

Wady wzroku a korekcja okularowa

  • Krótkowzroczność - myopia; polega na tym, że moc układu optycznego oka lub długość osiowa gałki ocznej jest za duża. Przez to wpadające do nieakomodującego oka promienie światła ogniskują się przed siatkówką, dając tym samym wrażenie niewyraźnego widzenia obiektów umieszczonych w dali. Krótkowzroczność korygować można okularami z soczewkami rozpraszającymi, nazywanymi powszechnie minusami.

  • Dalekowzroczność - nadwzroczność, hyperopia; w jej przypadku moc układu optycznego oka lub długość osiowa gałki ocznej jest za mała. Promienie światła wpadające do rozluźnionego oka, o możliwie najmniejszej mocy, skupiają się za siatkówką. W konsekwencji dalekowidz ma problemy głównie z widzeniem przedmiotów umieszczonych w bliży, jednak ostre widzenie dali również może być utrudnione. Nadwzroczność koryguje się okularami z soczewkami skupiającymi, nazywanymi również plusami.

  • Astygmatyzm – niezborność; w wyniku nieprawidłowego kształtu rogówki lub soczewki oka, wpadające do oka promienie światła ogniskują się w dwóch, najczęściej prostopadłych do siebie południkach, przed lub za siatkówką. Skutkiem tego jest rozmazany i zniekształcony obraz. Astygmatyzm można korygować za pomocą okularów z soczewkami cylindrycznymi.

  • Prezbiopia – starczowzroczność; sama w sobie nie wynika z wady refrakcji, a raczej z naturalnych procesów starzenia się organizmu, prowadzących do zmniejszenia zdolności akomodacji. Rozpoczyna się po 40. roku życia i jest skutkiem zmniejszenia się elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej. Sprawia to, że prezbiop zaczyna odczuwać problemy z widzeniem blisko umieszczonych obiektów, przez co automatycznie oddala je od oczu w celu wyostrzenia obrazu. Starczowzroczność korygować można okularami do czytania o mocy plus. Obecnie na rynku dostępne są również bardziej funkcjonalne rozwiązania, takie jak okulary progresywne lub dwuogniskowe.

Sprawdź jakie okulary po 50. wybrać!

Rodzaj okularów a czas ich noszenia

Czas noszenia okularów zależny jest przede wszystkim od mocy i rodzaju okularów. Jeśli posiadasz bardzo małą wadę refrakcji, która nie utrudnia Ci codziennego życia, nie musisz korzystać z okularów cały czas. Niemniej jednak jest to zalecane, ponieważ odciąży Twój narząd wzroku i zapobiegnie nadmiernemu zmęczeniu oczu. Dodatkowo w przypadku krótkowzroczności, niedostateczna korekcja lub jej brak może przyczyniać się do przyspieszonej progresji wady. Niestety, wady wzroku minus nie można cofnąć, a jedynie korygować widzenie. Tak samo jest z każdą inną wadą refrakcji. Zatem wiele osób korzystających z okularów nosi je cały czas, po prostu dla wygody.

Inaczej jest w przypadku okularów do czytania. Powinny być one zakładane tylko w przypadku pracy wzrokowej w bliży. Normalne funkcjonowanie w nich będzie uciążliwe i niekomfortowe, ponieważ obraz będzie zakrzywiony. Alternatywą dla okularów do czytania są okulary dwuogniskowe lub progresywne. Są one często określane jako okulary do czytania i chodzenia w jednym. Korzystanie z nich eliminuje konieczność ciągłej zmiany korekcji, ponieważ umożliwiają ostre widzenie zarówno na dal, jak i na bliż.

Kiedy nie powinno się nosić okularów?

Korzystanie z okularów powinno zostać uzgodnione razem z optometrystą, po uprzednim dokładnym badaniu wzroku. Zalecenia specjalisty będą najbardziej trafne i pozwolą na najskuteczniejszą korekcję.

Mimo to istnieją sytuacje, w których kategorycznie zabrania się korzystania z okularów. Np. nie należy nosić ich podczas snu. Choć jest to trywialne, warto to podkreślić. Każda drzemka w okularach naraża je na wygięcie i połamanie. Z tego względu, nawet przy dużych wartościach wady refrakcji, należy odłożyć okulary obok łóżka tuż przed pójściem spać i założyć je ponownie po przebudzeniu.

Podobnie w przypadku całodniowego noszenia okularów do czytania. Widzenie na odległość z całą pewnością będzie niewyraźne, a oczy będą za wszelką cenę próbowały wyostrzyć obraz. W konsekwencji tego będą nadmiernie napięte i zmęczone.

kiedy nie powinno się nosić okularow

Okularom korekcyjnym zawdzięczamy wyraźne widzenie i poprawę jakości życia. Zależnie od ich przeznaczenia, konstrukcji i mocy, powinny być one noszone zgodnie z zaleceniami specjalisty. Chociaż w przypadku prostych wad, korekcję nosi się na stałe, są również wyjątki, takie jak okulary do czytania, które ubiera się tylko w określonych momentach. Pamiętaj, że niewłaściwe korzystanie z nich może skutkować wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, związanymi ze zmęczeniem oczu.

 

Bibliografia:

  1. https://www.overnightglasses.com/blog/should-i-wear-my-glasses-all-the-time/
  2. https://www.clearly.ca/thelook/should-i-be-wearing-glasses-all-the-time
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%