Jak prawidłowo nosić okulary na nosie?

Jak prawidłowo nosić okulary na nosie?

16 lut

Wybierając okulary, często skupiamy się na ich designie, kształcie czy kolorze. Jednak istnieje jeden kluczowy element, który często pomijamy, a który ma fundamentalne znaczenie dla wygody noszenia i jakości widzenia. To właśnie sposób, w jaki nosimy okulary na nosie. Prawidłowe ułożenie okularów nie tylko wpływa na stabilność i komfort noszenia, ale także jest kluczowe dla skuteczności korekcji wzroku. Zatem jak okulary powinny leżeć na nosie, by móc cieszyć się nie tylko modnymi oprawkami, ale także klarownym widzeniem i komfortem noszenia każdego dnia?

Mostek i noski w okularach – kluczowe do poprawnego dopasowania oprawy

Mostek i noski okularów stanowią kluczowe elementy oprawy wpływające na komfort noszenia. Ich odpowiednie dopasowanie gwarantuje stabilność i wygodę użytkowania. Mostek powinien być odpowiednio szeroki, aby równomiernie rozkładał ciężar oprawy na nosie. Złe dopasowanie szerokości mostka i nieodpowiednia regulacja nosków może powodować m.in. ból nosa od okularów. Warto zawsze zadbać o to, aby mostek leżał stabilnie, całą płaszczyzną przylegał do skóry i nie uciskał nosa, zapewniając komfort przez cały dzień noszenia.

Dopasowanie nosków i mostka do typu nosa

Noski okularów odgrywają istotną rolę w stabilizacji i komforcie noszenia. Wybór odpowiedniej szerokości mostka i typu nosków zależy od indywidualnych cech anatomicznych nosa użytkownika. Osoby z wąską nasadą nosa powinny preferować oprawki z wąskim mostkiem, podczas gdy osoby z szeroką nasadą nosa – z szerokim mostkiem.

Dla osób z wysokim grzbietem nosa, zaleca się wybieranie oprawek z mostkiem umieszczonym na linii brwi lub w jej pobliżu. Taki układ pomaga utrzymać okulary na właściwym miejscu, zapewniając stabilność i komfort noszenia. Dla tych z niskim grzbietem nosa, idealne będą oprawki z mostkiem umieszczonym poniżej linii brwi. Taki design sprzyja estetyce, a jednocześnie gwarantuje odpowiednie dopasowanie.

W przypadku okularów z tworzywa, mostek nie podlega regulacji, dlatego ważne jest, aby idealnie przylegał do nosa, eliminując wszelkie szczeliny. Metalowe oprawki z regulowanymi noskami pozwalają na dostosowanie szerokości mostka do indywidualnych potrzeb użytkownika.

dopasowania nosków i mostka do nosa

Materiały nosków a komfort noszenia

Noski do okularów wykonywane są z różnych materiałów, co pozwala na dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkowników. Popularne opcje to PVC, silikon, tytan, oraz innowacyjne rozwiązania, takie jak noski z poduszką powietrzną, cienką folią silikonową czy gąbką PAINEX.

  • Noski z PVC stanowią klasyczną opcję, charakteryzującą się trwałością i łatwością w utrzymaniu. Jest to doskonały wybór dla osób, które cenią prostotę i solidność, ale może nie zapewniać takiego stopnia miękkości jak silikon.

  • Noski silikonowe zdobyły uznanie ze względu na swoją miękkość, trwałość i doskonałe dopasowanie do nosa. To materiał, który skutecznie niweluje uczucie ucisku i eliminuje ryzyko powstawania otarć na skórze. Silikonowe noski cieszą się obecnie największą popularnością ze względu na komfort noszenia, szczególnie dla osób o wrażliwej skórze.

  • Noski z tytanu stanowią lekką i trwałą opcję, idealną dla osób o delikatnej skórze podatnej na alergie. Hipoalergiczny tytan charakteryzuje się również odpornością na korozję, co wpływa na długowieczność nosków i komfort użytkowania.

  • Nowoczesne rozwiązania, takie jak noski z poduszką powietrzną, cienką folią silikonową czy gąbką PAINEX, wprowadzają dodatkowe elementy komfortu i dopasowania. Poduszka powietrzna poprawia komfort noszenia, dostosowując się do nasady nosa i amortyzując wszelkie wstrząsy. Cienka folia silikonowa i gąbka PAINEX działają jako antypoślizgowe elementy, zabezpieczając przed przypadkowym ślizganiem się oprawy i podnosząc ją.


Ułożenie okularów na nosie a jakość widzenia

Proces doboru okularów ma ogromne znaczenie nie tylko dla zapewnienia komfortu noszenia oprawy, ale również dla zachowania stabilności widzenia. Każdy okularnik z pewnością wie, że ciągle zsuwające się z nosa i zmieniające swoje położenie okulary wpływają znacząco na jakość widzenia. Jednak dlaczego tak jest?

Vertex distance

Ogromne znaczenie w zapewnieniu skuteczności korekcji ma odległość wierzchołkowa, czyli vertex distance (VD). Określa ona odległość między tylną powierzchnią soczewki a wierzchołkiem rogówki oka. Standardowo przyjmuje się, że VD wynosi od 12 mm do 14 mm. Zmiana położenia okularów na nosie, czyli przysunięcie lub odsunięcie ich względem oka, wpływa na odległość wierzchołkową, co z kolei zmienia moc wymaganej korekcji.

W przypadku soczewek dodatnich (do korekcji nadwzroczności), zmniejszenie VD, np. poprzez przysunięcie okularów bliżej oka, prowadzi do zwiększenia wymaganej mocy optycznej, co skutkuje niepełną korekcją wzroku w okularach. Z kolei zwiększenie VD poprzez zsunięcie okularów na czubek nosa, zmniejsza moc wymaganą do poprawnej korekcji, co może prowadzić do zamglenia widzenia z powodu przekorygowania. Dla soczewek ujemnych (do korekcji krótkowzroczności) zachodzi odwrotny proces. Oddalenie okularów zwiększa minusową moc, podczas gdy przybliżenie ich do oka zmniejsza wartość minusowej korekcji.

Wartość VD jest szczególnie istotna przy wysokich wadach wzroku, gdzie nawet niewielkie zmiany mogą znacząco wpłynąć na skuteczność korekcji.

Efekty pryzmatyczne

Kiedy okulary zsuwają się z nosa, oczy często nie patrzą przez środek optyczny soczewki, ale ponad nim. W konsekwencji może prowadzić to do wystąpienia tzw. efektu pryzmatycznego, który negatywnie wpływa na nasz układ wzrokowy. Efekt ten może być przyczyną dyskomfortu podczas noszenia korekcji oraz utrudnia adaptację do nowych okularów. Co więcej, może prowadzić do zaburzeń widzenia obuocznego, dwojenia obrazu, bólów głowy, zamazania obrazu i ogólnego dyskomfortu.

Gdy oczy nie patrzą przez środek optyczny soczewki, dochodzi do powstania niewłaściwego załamania światła, co zakłóca prawidłowe widzenie. Jest to szczególnie istotne przy długotrwałym noszeniu okularów, gdyż może to skutkować poważnymi problemami ze wzrokiem oraz ogólnym samopoczuciem. Dlatego też, zapewnienie odpowiedniego dopasowania okularów i ich stabilizacja na nosie jest kluczowa dla zachowania komfortu i zdrowia wzroku.

jak okulary powinny leżeć na nosie

Jak okulary powinny leżeć na nosie?

Zatem jak okulary powinny leżeć na nosie? Przede wszystkim stabilnie. Oprawa powinna być dopasowana do indywidualnych cech anatomicznych w ten sposób, by noski nie uciskały nasady, a jednocześnie dokładnie do niej przylegały. Zagwarantuje to nie tylko wysoki komfort korzystania z korekcji, ale również stabilną i dobrą jakość widzenia. W ten sposób okulary wykonane zgodnie z receptą będą odpowiadały oczekiwaniom wzrokowym. Wybierając oprawę, zwróć zatem uwagę na rozmiar okularów, szerokość mostka, a także to, czy konkretny model posiada regulowane noski.

 

Bibliografia:

  1. https://prairievision.com/where-should-glasses-sit-on-your-nose/
  2. https://www.healio.com/news/optometry/20120225/vertex-shift-key-consideration-when-fitting-spectacles
  3. https://www.optimed.com.pl/Szkola/Refrakt/Zmiana_odleglosci_od_rogowki.pdf
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Jakie okulary do dużego nosa? Niezawodny poradnik
25 października 2021

Jakie okulary do dużego nosa? Niezawodny poradnik

Czytaj dalej
Jak często wymieniać noski w okularach
26 stycznia 2023

Jak często wymieniać noski w okularach

Czytaj dalej
Od jakiej wady powinno się nosić okulary?
06 lipca 2023

Od jakiej wady powinno się nosić okulary?

Czytaj dalej
Czy okulary powinno się nosić cały czas?
13 września 2023

Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%