Jak wygląda recepta na okulary?

Jak wygląda recepta na okulary?

25 sty

Wizyta u specjalisty to pierwszy krok, który powinieneś podjąć gdy zauważysz, że Twój wzrok zaczyna Cię zawodzić. Kompleksowe badanie wzroku u optometrysty lub lekarza okulisty pozwoli na zdiagnozowanie Twojej wady refrakcji i dobór odpowiedniej korekcji. Teraz, gdy otrzymasz receptę na okulary, wystarczy udać się z nią do optyka, który wykona Twoje spersonalizowane okulary. Jeszcze tylko wybór oprawy oraz dyskusja na temat soczewek okularowych, kilka dni oczekiwania i znów będziesz mógł z zachwytem podziwiać piękno świata i jego wszystkie szczegóły.

Wydaje się banalnie proste, jednak w praktyce nie wszystko jest takie zrozumiałe. Pierwszą istotną kwestią jest wspomniana recepta na okulary oraz umieszczone na niej znaki, cyfry i symbole, które zupełnie do Ciebie nie przemawiają. Jak wygląda recepta na okulary? Postaramy się wyjaśnić wszelkie niewiadome, tak byś mógł samodzielnie rozszyfrować swoją receptę!

Recepta na okulary – co to?

Recepta to pisemne zlecenie specjalisty na wyrób medyczny, jakim są okulary. Zawiera ona wszelkie informacje konieczne do prawidłowego wykonania okularów korekcyjnych. Zdecydowanie różni się od dobrze każdemu znanej recepty na lekarstwa i może przysporzyć dużo trudności z samodzielnym odczytaniem jej. Ważne jest, że nie każda recepta na okulary będzie posiadała informację o tych samych parametrach. Jest tak ponieważ każda wada refrakcji może być inna, a to ona warunkuje ilość zapisanych pól na recepcie. Co oznaczają poszczególne informacje?

recepta na okulary

Oznaczenia na recepcie okularowej

OP i OL

Oznaczenie to oznacza kolejno oko prawe i oko lewe

Dal i bliż

Tu znajduje się informacja na temat tego, czy potrzebujesz korekcji by wyraźnie widzieć obiekty umieszczone daleko czy te znajdujące się blisko Ciebie.

Wiersz z oznaczeniem „dal” oznacza korekcję okularową, która przeznaczona jest do codziennego użytku. Dzięki niej będziesz dobrze widział przedmioty znajdujące się w większej odległości. Problem z dostrzeganie daleko położonych obiektów jest związany bezpośrednio z krótkowzrocznością.

„Bliż” mówi o korekcji okularowej przeznaczonej do ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się w małej odległości. Okulary do bliży są często nazywane okularami do czytania. Niewyraźne widzenie blisko położonych obiektów jest skutkiem występowania nadwzroczności.

Odległość źrenic

Odległość źrenic, określana też jako rozstaw źrenic (PD) to odległość między środkami źrenic oczu, podawana w milimetrach. Często wartość ta mierzona i zapisywana jest jednoocznie, co oznacza, że określa odcinek od środka nasady nosa do środka źrenicy. W takim wypadku mówimy o PD oka prawego i PD oka lewego.

Rozstaw źrenic to informacja konieczna do prawidłowego wykonania okularów korekcyjnych, Warunkuje ona szerokość montażu soczewek okularowych przez optyka. Najczęściej pomiar ten wykonuje się na badaniu wzroku u specjalisty, jednak możliwe jest zmierzenie PD samemu.

Moc sferyczna

Moc sferyczna określana również jako sfera (PWR) to podstawowy parametr określający wielkość wady refrakcji. Jest to wartość liczbowa poprzedzona znakiem plus lub minus zależnie od występującej wady i wyrażana jest w dioptriach (D). Wartość mocy sferycznej rozpoczyna się od 0,00 D co zapisać można również określeniem PLAN. Skok mocy wynosi 0,25D.

Korekcja o mocach minusowych (soczewki rozpraszające) przeznaczona jest dla osób krótkowzrocznych, natomiast o mocach plusowych (soczewki skupiające) dla osób nadwzrocznych.

Moc cylindra

Moc cylindra, nazywana również mocą cylindryczną (CYL) to jeden z dwóch parametrów służących do opisu korekcji astygmatyzmu, czyli wady związanej z nieprawidłową krzywizną soczewki lub rogówki.

Soczewka korygująca astygmatyzm, czyli soczewka cylindryczna, posiada różne moce w dwóch prostopadłych do siebie przekrojach. Wartość cylindra stanowi różnicę między tymi mocami sferycznymi. Zapis rozpoczyna się od wartości 0,25D i również o tyle się zmienia. Moc cylindryczna występować może zarówno ze znakiem plus, jak i minus i nie oznacza to różnych mocy szkieł.

Brak informacji na temat mocy cylindra na recepcie okularowej mówi o tym, że nie masz astygmatyzmu.

Oś cylindra

Oś cylindra (AX, AXIS) to drugi parametr służący do opisu korekcji astygmatyzmu, czyli soczewek cylindrycznych. Jest to wartość występująca zawsze obok cylindra i określa położenie mocy sferycznych w dwóch przekrojach. Mieści się ona w zakresie od 0 do 180 stopni, przy czym 0 = 180. Wartość osi cylindra w korekcji okularowej wzrasta co 1 stopień.

Addycja

Addycja (ADD) określana jest również jako dodatek do bliży. Jest to wartość będąca różnicą mocy do dali i bliży. Znajduje się ona na recepcie okularowej w przypadku wystąpienia prezbiopii gdy konieczne jest wykonanie okularów dwuogniskowych lub progresywnych.

Pryzmat i baza pryzmatu

Okulary pryzmatyczne wykorzystywane są do niwelowania podwójnego widzenia i problemów z nieprawidłowym ruchem oczu, takich jak zez. Recepta na okulary pryzmatyczne zawiera informację na temat wielkości pryzmatu oraz jego ustawienia, czyli bazy.

Moc pryzmatu wyraża się w dioptriach i wskazuje na jego wielkość.

Baza pryzmatu określa sposób, w jaki pryzmat powinien być umieszczony, by odpowiednio korygować odchylenia. Baza, czyli podstawa pryzmatu to jego najgrubsza krawędź. Jej układ określać można w stopniach (od 0 do 360 stopni) lub słownie (baza nos/skroń/góra/dół).

Co oznaczają oznaczenia na recepcie okularowej?

Gdy już wiesz co oznaczają poszczególne zapisy, odczytywanie wady wzroku z recepty okularowej nie powinno być już straszne. Pamiętaj, że każda recepta może się od siebie delikatnie różnić, jednak zawsze powinna zawierać najistotniejsze informacje.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Recepta na okulary – ile jest ważna i jak ją czytać?
17 czerwca 2020

Recepta na okulary – ile jest ważna i jak ją czytać?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%