Jakie mogą być skutki patrzenia na zaćmienie Słońca bez ochrony?

Jakie mogą być skutki patrzenia na zaćmienie Słońca bez ochrony?

18 kwi

Wpatrywanie się w zaćmienie Słońca bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia wzroku. Pomimo wyjątkowego i fascynującego zjawiska, jakim jest zaćmienie, narażenie oczu na bezpośrednie promieniowanie słoneczne może spowodować trwałe uszkodzenia siatkówki. W niniejszym wpisie omówimy skutki, jakie może mieć niewłaściwe obserwowanie zaćmienia Słońca. Dowiesz się również jakie środki ostrożności można podjąć, aby uniknąć tych niebezpieczeństw.

Zaćmienie Słońca - co to?

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które zachodzi, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, blokując w ten sposób światło słoneczne. W zależności od geometrii układu Słońce-Księżyc-Ziemia oraz odległości między nimi, występują różne rodzaje zaćmień.

  • Zaćmienie całkowite rozpoczyna się I kontaktem, gdy tarcza Księżyca zaczyna zakrywać tarczę Słońca, prowadząc do fazy częściowej. II kontakt to moment, w którym tarcza Księżyca całkowicie przysłania Słońce, wywołując fazę całkowitą. Tuż przed II kontaktem następuje gwałtowny spadek jasności, a pojawia się diamentowy pierścień. III kontakt oznacza początek fazy częściowej, gdy Księżyc zaczyna odsłaniać Słońce, a IV kontakt to zakończenie zaćmienia, gdy tarcza Słońca jest całkowicie odkryta.

  • Zaćmienie częściowe może wystąpić po obu stronach pasa zaćmienia całkowitego lub gdy cień Księżyca nie trafia w Ziemię. Ma tylko dwa kontakty: pojawienie się Księżyca na tarczy Słońca i jego zejście. Podczas zaćmienia częściowego widoczne stają się kontury nierównej powierzchni Księżyca.

  • Zaćmienie obrączkowe zachodzi, gdy wierzchołek cienia księżycowego wypada ponad Ziemię, nie całkowicie przysłaniając Słońce. Tarcza Księżyca jest za mała, by całkowicie zasłonić Słońce, tworząc jasną obrączkę wokół Księżyca.

Warto zauważyć, że zaćmienia Słońca są zjawiskiem naturalnym, jednak w przeszłości często były interpretowane jako zjawisko nadprzyrodzone lub zwiastun złych znaków. Obserwacja zaćmienia Słońca nieuzbrojonym okiem grozi trwałym uszkodzeniem wzroku, dlatego konieczne jest korzystanie z odpowiednich narzędzi obserwacyjnych.

Zaćmienie słońca

Retinopatia słoneczna - konsekwencja patrzenia na zaćmienie Słońca bez ochrony

Retinopatia słoneczna - przyczyny

Retinopatia słoneczna jest wynikiem fotochemicznego uszkodzenia siatkówki oka, zwłaszcza plamki żółtej, które jest spowodowane ekspozycją na intensywne promieniowanie słoneczne. Skutkiem tego działania jest degeneracja plamki żółtej, prowadząca do makulopatii słonecznej. Jest to zazwyczaj konsekwencja patrzenia na Słońce bez odpowiedniej ochrony oczu. Uszkodzenie siatkówki może wynikać zarówno z bezpośredniego, jak i pośredniego narażenia na promieniowanie słoneczne. Głównym czynnikiem sprawczym jest promieniowanie ultrafioletowe (UV), które ma szkodliwy wpływ na struktury oka. Dodatkowo, efekt cieplny generowany przez intensywne promieniowanie słoneczne również może przyczynić się do uszkodzenia siatkówki.

Retinopatia słoneczna - objawy

Objawy retinopatii słonecznej zazwyczaj pojawiają się 1-4 godziny po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Mogą obejmować:

Retinopatia słoneczna - diagnostyka

Diagnostyka retinopatii słonecznej obejmuje różne badania, takie jak:

Te badania pomagają w potwierdzeniu diagnozy i ocenie stopnia uszkodzenia siatkówki.

Retinopatia słoneczna - leczenie

W przypadku retinopatii słonecznej, gdy doszło już do uszkodzenia siatkówki, nie istnieje swoiste leczenie. Zaleca się więc postępowanie prewencyjne, takie jak unikanie patrzenia na Słońce bez odpowiedniej ochrony oczu. W niektórych przypadkach próbowano zastosować terapię sterydami, ale jej skuteczność nie jest potwierdzona. Wskazane jest także monitorowanie stanu zdrowia oczu i regularne kontrole u okulisty.

Retinopatia słoneczna może prowadzić do trwałego pogorszenia widzenia, dlatego też istotne jest zachowanie ostrożności i stosowanie się do zaleceń dotyczących ochrony oczu przed promieniowaniem słonecznym.

Retinopatia słoneczna - rokowanie

Retinopatia słoneczna zazwyczaj ma korzystne rokowanie, a uszkodzenie siatkówki może być częściowo odwracalne. Poprawa ostrości wzroku, nawet do pełnej lub prawie pełnej, może nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Istnieje również szansa na stopniową poprawę widzenia już po dwóch do czterech tygodniach. Niemniej niektórzy pacjenci mogą doświadczać łagodnych objawów nawet po tym czasie.

Jednakże, gdy retinopatia prowadzi do rozległego uszkodzenia fotoreceptorów i nabłonka barwnikowego siatkówki, rokowanie staje się mniej korzystne, a powrót do prawidłowego widzenia może być niemożliwy. Patrzenie bezpośrednio na zaćmienie słońca, nawet przez krótki czas, może prowadzić do trwałego uszkodzenia siatkówki oraz utraty wzroku. Co więcej, siatkówka nie posiada receptorów bólowych, więc uszkodzenie może wystąpić bez odczuwania bólu.

Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca?

Aby bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca, należy przestrzegać pewnych zasad i korzystać z odpowiednich filtrów ochronnych. Bezpośrednia obserwacja Słońca jest bezpieczna tylko wtedy, gdy używane są specjalne filtry zawierające aluminium, chrom lub srebro, które zmniejszają energię promieniowania ultrafioletowego, widzialnego i podczerwonego. Przykładem takiego filtra jest szkło spawalnicze o klasyfikacji 14 DIN, które jest powszechnie dostępne i niedrogie. Innym sposobem jest korzystanie z specjalnych okularów ochronnych, które posiadają atest ISO 12312-2. Te okulary zapewniają odpowiednią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem i powinny być dostępne u optyków oraz w specjalistycznych sklepach. Należy jednak pamiętać, że nawet krótkotrwała i przypadkowa utrata ochrony może prowadzić do uszkodzenia siatkówki.

Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie słońca?

Najbezpieczniejszym sposobem obserwacji zaćmienia Słońca jest korzystanie z obserwacji pośredniej. Polega to na rzutowaniu obrazu zaćmienia na ekran znajdujący się około pół metra od przesłony z małym otworkiem. Dzięki temu można śledzić cały przebieg zjawiska bez ryzyka uszkodzenia wzroku.

 

Bibliografia:

  1. Berus, Tomasz & Anna, Anna & Kwiatkowska, Ewa. (2015). [Solar retinopathy] Retinopatia słoneczna. Klinika oczna. 117. 271-274.
  2. https://www.allaboutvision.com/resources/solar-eclipse.htm
  3. https://arstechnica.com/science/2017/08/heres-what-happens-to-your-retina-if-you-view-an-eclipse-without-protection/
  4. https://phys.org/news/2024-02-shouldnt-solar-eclipse-eye.html#google_vignette
  5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Za%C4%87mienie_S%C5%82o%C5%84ca

Zobacz także:

Czego Polacy nie wiedzą o ochronie oczu przed słońcem? Okulary przeciwsłoneczne w teorii i praktyce
21 czerwca 2022

Czego Polacy nie wiedzą o ochronie oczu przed słońcem? Okulary przeciwsłoneczne w...

Czytaj dalej
Retinopatia cukrzycowa oka - objawy i leczenie
14 lutego 2023

Retinopatia cukrzycowa oka - objawy i leczenie

Czytaj dalej
Plamka żółta – czym jest? Jakie funkcje pełni?
29 maja 2023

Plamka żółta – czym jest? Jakie funkcje pełni?

Czytaj dalej
Retinopatia wcześniacza – przyczyny, objawy, leczenie
22 czerwca 2023

Retinopatia wcześniacza – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%