Czy po laserowej korekcji wzroku trzeba nosić okulary?

Czy po laserowej korekcji wzroku trzeba nosić okulary?

11 lip

Laserowa korekcja wzroku to popularna metoda poprawy widzenia. Niemniej jednak, istnieją pewne sytuacje, w których będzie potrzeba sięgnięcia po dodatkową korekcję. Dowiedz się czy po zabiegu laserowej korekcji wzroku trzeba nosić okulary oraz jakie czynniki na to wpływają.

Laserowa korekcja wzroku – na czym polega?

Laserowa korekcja wzroku to procedura medyczna, której celem jest trwałe skorygowanie wad wzroku takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm, poprzez modyfikację kształtu rogówki. Zabieg ten pozwala pacjentom na odzyskanie ostrego widzenia bez konieczności noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Wyróżniamy kilka popularnych metod laserowej korekcji wzroku, w tym LASIK, PRK oraz SMILE, z których każda różni się techniką wykonania.

  • Metoda LASIK polega na utworzeniu cienkiego płatka na powierzchni rogówki, który następnie jest delikatnie unoszony, aby umożliwić dostęp do głębszych warstw rogówki. Chirurg modeluje te warstwy za pomocą lasera, a następnie przykłada płatek na miejsce, co pozwala na szybkie gojenie i minimalny dyskomfort dla pacjenta.

  • W przypadku metody PRK zewnętrzna warstwa rogówki jest usuwana, a laser bezpośrednio modeluje jej kształt. Po zabiegu ta zewnętrzna warstwa regeneruje się w ciągu kilku dni. PRK jest często wybierany dla pacjentów z cieńszą rogówką, gdzie metoda LASIK może nie być odpowiednia.

  • Natomiast technika SMILE polega na wykonaniu małego nacięcia w rogówce za pomocą lasera i usunięciu przez nie fragmentu tkanki. Ta metoda jest mniej inwazyjna niż LASIK i PRK, co skutkuje krótszym czasem rekonwalescencji.

Wszystkie te techniki mają na celu poprawę kształtu rogówki, co pozwala na prawidłowe skupienie obrazu na siatkówce oka.

Czy po laserowej korekcji wzroku trzeba nosić okulary?

Laserowa korekcja wzroku a okulary korekcyjne – kiedy będą przydatne?

Zdarza się, że laserowa korekcja wzroku nie wyeliminuje całkowicie wady wzroku. W takim przypadku pozostanie potrzeba noszenia okularów korekcyjnych. Należą one do rzadkości, jednak takie sytuacje mają również miejsce.

Resztkowa wada wzroku

Mimo że laserowa korekcja wzroku jest bardzo precyzyjna, w niektórych przypadkach może pozostawić niewielką resztkową wadę wzroku. Dotyczy to głównie pacjentów z bardzo wysokimi wadami, którzy mają zbyt cienką rogówkę, aby w pełni skorygować wadę. Choć w takim przypadku pacjenci mogą nadal potrzebować okularów korekcyjnych, ich moc będzie znacznie mniejsza niż przed zabiegiem, co znacząco poprawi komfort codziennego życia. Pacjenci są informowani o możliwości pozostania resztkowej wady wzroku podczas badania kwalifikacyjnego do zabiegu, co pozwala im podjąć świadomą decyzję. Dla wielu osób jest to akceptowalna opcja.

Prezbiopia

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, to naturalny proces starzenia się oka, który zaczyna się około 40.-45. roku życia. Polega ona na utracie elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej, co utrudnia widzenie z bliska. Proces ten dotyka wszystkich, niezależnie od tego, czy wcześniej mieli wadę wzroku czy nie. Laserowa korekcja wzroku nie jest w stanie zapobiec starczowzroczności. W związku z tym, osoby po 40.-45. roku życia, które przeszły laserową korekcję wzroku, będą potrzebować okularów do czytania lub innych zadań wymagających widzenia na bliską odległość. Starczowzroczność jest nieunikniona, dlatego pacjenci powinni być świadomi, że laserowa korekcja wzroku nie wyeliminuje potrzeby używania okularów do widzenia z bliska w późniejszym wieku. Okulary do czytania staną się konieczne, ponieważ jest to naturalna część procesu starzenia się oka.

Okulary ochronne po laserowej korekcji wzroku

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku, szczególnie metodą PRK, noszenie okularów ochronnych jest niezwykle ważne. Proces gojenia rogówki może trwać kilka dni, a w tym czasie oczy są bardziej narażone na podrażnienia, infekcje i urazy mechaniczne. Okulary ochronne pomagają chronić oczy przed bezpośrednim kontaktem z zanieczyszczeniami i bakteriami, co jest kluczowe dla prawidłowego przebiegu gojenia.

Okulary ochronne są również niezbędne w ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV. Bez odpowiedniej ochrony promieniowanie UV może negatywnie wpłynąć na proces gojenia i końcowe rezultaty zabiegu. Noszenie okularów ochronnych minimalizuje ryzyko komplikacji i wspomaga zdrowienie rogówki.

Warto zwrócić uwagę, że podczas rekonwalescencji nie zaleca się noszenia soczewek kontaktowych, ponieważ mogą one zaburzać proces gojenia, podrażniać rogówkę oraz zwiększać ryzyko infekcji.

Jakie okulary przeciwsłoneczne po laserowej korekcji wzroku

Jakie okulary przeciwsłoneczne po laserowej korekcji wzroku

W pierwszych dniach po zabiegu laserowej korekcji wzroku, szczególnie podczas przebywania na zewnątrz, zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne może powodować podrażnienia i opóźniać proces gojenia rogówki. Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne pomagają zminimalizować to ryzyko, zapewniając komfort i ochronę.

Najlepsze okulary przeciwsłoneczne po zabiegu powinny posiadać brązowe szkła, które są idealne do codziennego użytku, oraz filtr UV400, który zapewnia 100% ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Istotne jest, aby okulary miały dużą powierzchnię soczewek, co skutecznie blokuje promienie słoneczne dochodzące z każdej strony i chroni całą powierzchnię oka.

Zakup okularów przeciwsłonecznych w renomowanych salonach optycznych gwarantuje ich jakość i skuteczność. Oczy po laserowej korekcji wzroku są szczególnie wrażliwe, dlatego nie warto ryzykować korzystaniem z przypadkowych produktów nieznanego pochodzenia. Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne to inwestycja w zdrowie oczu i długotrwałe efekty zabiegu. Noszenie ich jest kluczowe dla zapewnienia prawidłowego gojenia się oczu oraz utrzymania uzyskanych rezultatów korekcji wzroku.

  

Bibliografia:

  1. https://visioneyeinstitute.com.au/eyematters/can-i-lose-my-glasses-or-contacts-after-laser-eye-surgery/
  2. https://www.stevekmd.com/blog/will-i-still-need-glasses-after-lasik-surgery
  3. https://www.szpitalswwojciecha.pl/zabieg/okulistyka/laserowa-korekcja-wzroku/
  4. https://www.nvisioncenters.com/glasses/after-lasik/

Zobacz także:

5 powodów do zakupu nowych okularów korekcyjnych
23 listopada 2017

5 powodów do zakupu nowych okularów korekcyjnych

Czytaj dalej
Okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną
19 sierpnia 2019

Okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną

Czytaj dalej
Gdzie kupić okulary korekcyjne?
04 października 2021

Gdzie kupić okulary korekcyjne?

Czytaj dalej
Ile kosztują okulary przeciwsłoneczne korekcyjne?
08 maja 2023

Ile kosztują okulary przeciwsłoneczne korekcyjne?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%