Jak dobrać okulary dla dziecka?

Jak dobrać okulary dla dziecka?

07 kwi

Dobór okularów korekcyjnych to nie lada wyzwanie, tym bardziej jeśli mają one służyć dziecku. Powinny przede wszystkim spełniać wszystkie swoje funkcje optyczne i zapewniać wyraźne widzenie, a dodatkowo odpowiadać oczekiwaniom młodego użytkownika. Tylko dzięki temu pociecha chętnie będzie z nich korzystać. Kupno okularów, które nie spełniają wymagań małego pacjenta może sprawić, że na długo zrazi się on do tej formy korekcji. Nie można do tego dopuścić, ponieważ jak najwcześniejsze rozpoczęcie noszenia okularów wpływa nie tylko na dalszy rozwój wady, ale również na prawidłowy rozwój narządu wzroku. Dowiedz się jak dobrać okulary dla dziecka!

Kiedy dziecko potrzebuje okularów?

W obecnych czasach dzieci coraz częściej zmagają się z problemami wzrokowymi. Jest to w dużej mierze kwestia aktualnie praktykowanego stylu życia. Większość maluchów od pierwszych lat życia korzysta z telefonów rodziców lub spędza wolny czas oglądając bajki. Oczywiście nie musi to przesądzać o powstaniu wady wzroku. Problemy mogą rozpocząć się samoistnie i mieć inne podłoże, np. genetyczne. Z tego powodu nie należy bagatelizować wszelkich objawów oraz korzystać z usług specjalistów, takich jak optometryści i okuliści.

Dziecko najczęściej nie powie wprost, że widzi źle. Wszystko dlatego, że być może nie doświadczył lepszej ostrości wzroku i zamazany obraz wydaje się dla niego całkowicie normalny. Ogromną rolę odgrywa zatem obserwacja rodziców. Jeśli maluch często jest zmęczony, skutecznie unika pisania, czytania czy nawet kolorowania oraz niechętnie podejmuje zadania takie jak układanie puzzli, warto zastanowić się nad badaniem wzroku.

Młody układ wzrokowy jest również bardzo elastyczny. Łatwo kompensuje wszelkie problemy wzrokowe dużą amplitudą akomodacji. Jest to największa zmiana wartości mocy soczewki oka. Daje ona możliwość ostrego widzenia w bardzo dużym zakresie, niejednokrotnie kamuflując występowanie popularnej u dzieci nadwzroczności fizjologicznej, która objawia się problemami z widzeniem z bliska.

Kiedy dziecko potrzebuje okularów?

Badanie wzroku u dziecka

Regularna kontrola wzroku to klucz do szybkiego wykrycia wszelkich nieprawidłowości. Jest ona szczególnie istotna w pierwszych latach życia dziecka, podczas których dochodzi do wielu zmian w obrębie narządu wzroku. Wczesna diagnoza pozwala bowiem na wdrożenie odpowiedniego leczenia, co pozwala na uniknięcie poważnych schorzeń w przyszłości. Szczególną troską i indywidualnym planem badań okulistycznych są objęte dzieci z retinopatią wcześniaczą.

Profesjonalne rekomendacje podają, że dziecko powinno zostać poddane badaniu wzroku najpóźniej do 6. miesiąca życia. Jeżeli natomiast nie występują żadne niepokojące objawy, profilaktyczna kontrola powinna odbyć się pomiędzy 2. a 3. rokiem życia. Wielu rodziców niestety nadal ucieka od problemu, odwlekając wizytę w czasie. Nie jest to odpowiednie rozwiązanie, ponieważ szybsze wykrycie wady wzroku pozwala na wprowadzenie odpowiednich kroków, zwiększając komfort życia dziecka. Prawidłowy przebieg rozwoju widzenia wpływa bowiem na jakość życia dziecka, a później dorosłego człowieka.

Okulary dla dziecka

Okulary dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Okulary dla dziecka muszą spełniać kilka kluczowych wymagań. Przede wszystkim powinny być wytrzymałe na wszelkie uderzenia czy zarysowania. Dodatkowo muszą być stosunkowo lekkie, tak by nie przeszkadzały dziecku w codziennych czynnościach. Ważne jest również dokładne dopasowanie opraw oraz wybór odpowiednich soczewek. Sprawdź jakie są najlepsze oprawki dla dziewczynki - 10 propozycji.

Rozmiar i kształt oprawy

Oprawa okularowa to jeden z podstawowych elementów okularów. To jej zawdzięczamy względy wizualne, a także komfort korzystania z korekcji. Oprawa dla dziecka powinna być dobrana ze szczególną rozwagą. Niezwykle istotnym elementem jest bowiem jej rozmiar. Dzieci są zazwyczaj bardziej wymagające od dorosłych. Jeśli oprawa będzie spadać lub uwierać, okulary z pewnością nie będą noszone na co dzień.

Wielkość opraw dostosowujemy do wieku dziecka, z uwzględnieniem tego, że pociecha cały czas rośnie i się rozwija. Nie można z tego względu wybierać maksymalnie małych opraw, ponieważ na przestrzeni kilku miesięcy zaczną uwierać. Z drugiej strony, należy zwrócić uwagę na to, by oprawa nie zsuwała się z nosa, a stabilnie się na nim opierała.

Znaczenie w doborze oprawy ma również jej kształt oraz wielkość tarczy, czyli soczewki okularowej. Oko dziecka powinno znajdować się pośrodku szkła, dzięki czemu ramki nie będą ograniczały jego pola widzenia.

Materiał i kolor oprawy

Korekcja okularowa przeznaczona dla dzieci powinna przede wszystkim spełniać swoją podstawową zasadę, czyli zapewniać wyraźne widzenie. Na drugi plan schodzą względy estetyczne. Jednakże jeśli dziecko nie jest przekonane do noszenia okularów, trzeba zaproponować mu rozwiązanie, które odmieni jego myślenie. Producenci opraw tworzą modele dla dzieci w najróżniejszych kolorach oraz wzorach. Ważne jest zatem, by pozwolić dziecku samodzielnie podjąć decyzję dotyczącą wyboru okularów. Dzięki temu będzie ono z większą radością korzystało z nich na co dzień. Zobacz nasz ranking okularów dziecięcych.

Niezwykle istotny jest również komfort malucha. Jeśli okulary będą przeszkadzały mu w zabawie z rówieśnikami, z pewnością szybko odejdą w zapomnienie. Na szczęście oprawy przeznaczone dla dzieci tworzone są z miłych, elastycznych materiałów, które nie tylko są przyjemne w odczuciu, ale również bezpieczne. Dla najmłodszych znaleźć można również oprawy pozbawione metalowych części, co jeszcze bardziej minimalizuje ryzyko wszelkich urazów oraz nie wywołuje alergii. Dodatkowo okulary zaopatrzyć można w gumkę doczepianą do zauszników, dzięki której nie będą spadać.

Dobór okularów dla dziecka

Soczewki okularowe

Dobór oprawy to jedno, jednak najważniejszą część okularów stanowią szkła okularowe. Biorąc pod uwagę ruchliwość dzieci, warto zadbać o ich szczególne bezpieczeństwo. W tym celu zaleca się wybieranie soczewek organicznych, zamiast szklanych, czyli mineralnych. Są one znacznie bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, przez co stanowią mniejsze zagrożenie dla oczu malucha, nawet podczas zderzenia czy upadku.

Ważne jest również, by wyposażyć soczewki okularowe w odpowiednie uszlachetnienia. Podstawowym z nich jest utwardzenie, dzięki któremu uodpornimy szkła na wszelkie zarysowania. Dodatkowo warto postawić na antyrefleks, który wyeliminuje odblaski i przepuści do oka więcej światła. Poleca się również wybór dodatkowej powłoki z filtrem UV, które chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dzieci korzystające z komputera i innych sprzętów elektronicznych powinny być dodatkowo chronione przed światłem niebieskim. Ochronę taką stanowi powłoka Blue.

Warto pamiętać również o tym, by wybierając dodatkowe uszlachetnienia soczewek, brać pod uwagę również przeznaczenie okularów. Jeśli wada wzroku rozwija się stosunkowo szybko, co wymaga częstej zmiany korekcji, może być to bardzo kosztowne. Dlatego w tym przypadku warto postawić na klasyczne rozwiązania.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Czy dziecko potrzebuje okularów? 6 ważnych objawów
12 stycznia 2023

Czy dziecko potrzebuje okularów? 6 ważnych objawów

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%