Jak wybrać okulary dla dzieci - kompleksowy przewodnik

Jak wybrać okulary dla dzieci - kompleksowy przewodnik

02 lut

W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci zmaga się z problemami z widzeniem. Wpływ na to mają zarówno czynniki genetyczne, jak i styl życia, który sprzyja nadmiernemu obciążeniu wzroku. Dlatego też coraz większą wagę przykłada się do regularnych badań wzroku u najmłodszych. W sytuacji, gdy diagnoza wskazuje na konieczność noszenia okularów, pojawia się pytanie: jak wybrać okulary dla dziecka? W tym kompleksowym przewodniku omówimy wszystkie kluczowe kwestie związane z wyborem okularów dla dzieci.

Rozpoznanie problemu wzrokowego u dziecka

Zanim zaczniemy rozważać kwestie związane z wyborem okularów, ważne jest, aby zidentyfikować ewentualne problemy ze wzrokiem u dziecka. Dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym nie zawsze samodzielnie zgłaszają trudności z widzeniem, dlatego to zadanie często spoczywa na rodzicach i opiekunach. Objawy, na które warto zwrócić uwagę, to m.in. częste pocieranie oczu, przechylanie głowy przy czytaniu, trudności w skupianiu wzroku czy bóle głowy.

Profesjonalne badanie wzroku

Jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko ma problemy ze wzrokiem, konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnego badania wzroku u okulisty dziecięcego. Wizyta u specjalisty pozwoli na dokładną diagnozę oraz określenie ewentualnej korekcji wzroku. Warto podkreślić, że okulary dla dzieci różnią się od tych dla dorosłych nie tylko stylem, ale również budową oprawy dostosowaną do specyficznych potrzeb najmłodszych pacjentów.

badanie wzroku dzieci

Oprawa okularowa dla dziecka

1. Lekkie i wytrzymałe tworzywa

Dobór odpowiedniego materiału oprawy okularowej dla dzieci to kluczowy element wpływający na ich trwałość i komfort noszenia. Współczesne oprawki, wykonane z zaawansowanych materiałów, takich jak np. TR 90 są idealnym wyborem. Jest to termoplastyczny polimer o wysokiej elastyczności, co sprawia, że jest nie tylko lekki, ale także wyjątkowo odporny na odkształcenia. Ponadto, TR 90 jest hipoalergiczny, co minimalizuje ryzyko podrażnień skóry u dzieci o delikatnej cerze. Wybór lekkich opraw sprawia, że dzieci chętniej korzystać będą z okularów, ponieważ będą one mniej odczuwalne nawet po wielu godzinach noszenia. Duża wytrzymałość natomiast wpływa na trwałość opraw, które narażone będą na liczne uszkodzenia u ciągle aktywnych dzieci.

2. Stabilne utrzymanie okularów na nosie

Stabilność utrzymania okularów na nosie jest ściśle związana z dopasowaniem mostka oraz rodzajem nosków. Warto wybierać oprawki wyposażone w regulowane noski, dostosowujące się do indywidualnych kształtów nosa dziecka. Nanośniki wykonane z miękkiego i antyalergicznego materiału, takiego jak silikon, gwarantują komfort noszenia i minimalizują ryzyko podrażnień. Powinny one opierać się na nosie dziecka całą powierzchnią, przez co nie będą zsuwać się podczas zabawy czy nauki i wywoływać bólu nosa od okularów.

3. Rodzaj zauszników

Zauszniki stanowią istotny element utrzymania okularów na głowie dziecka. Należy zwrócić uwagę na ich długość, a także możliwość precyzyjnego dopasowania ich do kształtu i rozmiaru głowy. Powinny one być dogięte w ten sposób, by okulary nie zsuwały się z nosa podczas opuszczania głowy. Zastosowanie gumowych nakładek na zausznikach zwiększa komfort noszenia, jednocześnie eliminując ryzyko ewentualnych otarć czy podrażnień. Okulary dla najmłodszych mogą być wyposażone w dodatkową gumkę okalającą głowę, która dodatkowo zabezpiecza przed spadaniem. Jest to również dobra opcja dla dzieci uczestniczących w aktywnościach sportowych. Dowiedz się więcej - jak wybrać sportowe okulary dla dziecka?

4. Elastyczne zawiasy

Elastyczne zawiasy w oprawkach okularów dla dzieci stanowią dodatkową ochronę przed uszkodzeniami. Popularne rozwiązania to zawiasy sprężynowe, które pozwalają na elastyczne wyginanie zauszników bez ryzyka ich złamania. Dzieci, zwłaszcza te młodsze, często gwałtownie zakładają i zdejmują okulary, dlatego elastyczność zawiasów wpływa na trwałość oprawek.

5. Wielkość tarczy

Oprawki powinny być odpowiednio przystosowane do rozmiaru twarzy dziecka. Z jednej strony, powinny być wystarczająco duże, aby uniemożliwić malcowi patrzenie ponad nimi, co mogłoby negatywnie wpływać na jego wzrok. Z drugiej strony jednak, nie powinny być zbyt obszerne, aby unikać opierania się na policzkach dziecka, co z pewnością skutkowałoby dużym dyskomfortem. Należy również pamiętać, że większa tarcza oznacza więcej aberracji wyższego rzędu w pobliżu krawędzi soczewki, co wiąże się z ryzykiem niewyraźnego lub zniekształconego widzenia peryferyjnego. Właściwe dopasowanie rozmiaru oprawek jest kluczowe dla zapewnienia wygodnego noszenia i efektywnej korekcji wzroku.

6. Kolory i wzory oprawy

Producenci oferują różnorodność opcji dostosowanych do gustu najmłodszych użytkowników. Sprawdź najlepsze oprawki dla dziewczynki. Dla dzieci najważniejszy jest bowiem kształt i kolor oprawek okularowych. Nie można zapominać o tym, że kilkuletnie dziecko ma swój gust, z którym nie warto dyskutować. Wybór okularów, które podobają się maluchowi daje większą pewność, że będzie chętniej po nie sięgał. Należy zatem tę kwestię oddać w ręce dziecka. Różnorodność wariantów jest bardzo duża, przez co nawet niechętne do noszenia korekcji pociechy znajdą oprawy idealne dla siebie.

Sprawdź ranking okularów dziecięcych - 10 najciekawszych propozycji!

jak dobrać okulary dla dzieci?

Soczewki okularowe dla dzieci

1. Materiał wykonania

Lekkość, trwałość i bezpieczeństwo to kluczowe kryteria przy wyborze materiału soczewek okularowych dla dzieci. Nie można zapominać o tym, że maluchy są w ciągłym ruchu, a więc upadki czy zderzenia zdarzają się im znacznie częściej niż osobom dorosłym. Z tego powodu wybierać należy soczewki okularowe wykonane z bezpiecznych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Najlepiej w tym celu sprawdzą się lekkie szkła organiczne (plastikowe), które w porównaniu do soczewek mineralnych (szklanych) są wytrzymałe i trwałe, nawet podczas uderzenia. Do korekcji dziecięcej wykorzystuje się zatem materiały takie jak poliwęglan oraz Trivex.

2. Dodatkowe powłoki uszlachetniające

Dodatkowe powłoki uszlachetniające pełnią kluczową rolę w maksymalizacji efektywności soczewek okularowych. Powłoka antyrefleksyjna eliminuje uciążliwe odblaski świetlne, co nie tylko poprawia widoczność, ale również chroni oczy przed nadmiernym zmęczeniem. Filtr UV staje się niezbędny dla dzieci aktywnych na zewnątrz. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV jest kluczowa dla utrzymania zdrowia oczu najmłodszych użytkowników, szczególnie biorąc pod uwagę ich zwiększone narażenie na promieniowanie słoneczne. To zintegrowane podejście gwarantuje kompleksową ochronę wzroku dziecięcego.

 

Sprawdź >> jakie okulary przeciwsłoneczne dla 3-latka?

 

Bibliografia:

  1. https://www.optometrists.org/childrens-vision/guide-to-childrens-eye-exams/glasses-for-children/
  2. https://www.bookaneyetest.co.uk/post/tips-on-buying-childrens-eyewear
  3. https://www.allaboutvision.com/buysmart/kidseyewear.htm
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Czy dziecko potrzebuje okularów? 6 ważnych objawów
12 stycznia 2023

Czy dziecko potrzebuje okularów? 6 ważnych objawów

Czytaj dalej
Jak dobrać okulary dla dziecka?
07 kwietnia 2023

Jak dobrać okulary dla dziecka?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%